Minister mówił o ważności lokalnych dróg

Date:

Inwestycje wspierane przez Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg były tematem konferencji prasowej ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, która odbyła się w poniedziałek 4 kwietnia w Chłopicach, przy modernizowanej drodze powiatowej z Kidałowic do Rokietnicy.

 

– Mieszkańcy każdego polskiego regionu, każdego powiatu i każdej gminy mogą zobaczyć, jak działa Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Samorządy województwa podkarpackiego otrzymały rządowe wsparcie w wysokości niemal 900 mln zł w ciągu ostatnich trzech lat. To pozwoliło na modernizację i budowę ponad 1100 km dróg gminnych i powiatowych tylko w tym regionie – podkreślał minister Andrzej Adamczyk. – Budujemy wielkie autostrady i drogi ekspresowe, ale pamiętamy, że większość ruchu samochodowego w naszym kraju odbywa się po drogach gminnych i powiatowych. To one umożliwiają bezpieczny dojazd do domu i do pracy milionom mieszkańców Polski. Musimy dbać zatem nie tylko o wielkie inwestycje ponadregionalne, ale i o lokalne drogi, tak bardzo potrzebne naszym małym ojczyznom – dodawał szef resortu infrastruktury.

W powiece jarosławskim zarządzającym 430 kilometrami dróg prowadzone są obecnie dwie współfinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg inwestycje drogowe. Lączny koszt tych modernizacji wynosi ponad 24 mln zł. W tym 15,7 mln zł pochodzi z dofinansowania RFRD.

Przebudowywany jest prawie 8-kilometrowy odcinek drogi Kidałowcie – Rokietnica. Oprócz prac związanych z modernizacją jezdni, zadanie obejmuje przebudowę chodników na długości 4,7 kilometra i instalacji kanalizacyjnej na 4,4 kilometrowym odcinku. Zakończenie inwestycji, prowadzonej etapami od kilku lat, łączącej Jarosław z drogą wojewódzką 881 Żurawica – Kańczuga i będącej alternatywą dla drogi wojewódzkiej 880 Jarosław – Pruchnik, przewidziano w jesieni przyszłego roku. Całkowity koszt zadania wyniesie 9,4 mln zł. Wartość dofinansowania to 6 mln zł.

Drugim odcinkiem drogi powiatowej, na którym trwa przebudowa to połączenie Pruchnika z Heluszem przez Kramarzówkę. Modernizowane jest 8,4 kilometra tej drogi. Zakres prac obejmuje gruntowną przebudowę nawierzchni; budowę chodników i modernizację systemu odwadniającego. Koszt inwestycji wyniesie 14,7 mln zł. RFRD pokryje wydatki w wysokości 9,8 mln zł. Ta droga łączy powiat jarosławski z przemyskim i jest ważną częścią sieci komunikacyjnej na południu powiatu.

W ostatnich latach sumaryczna wartość dofinansowania inwestycji drogowych w powiecie jarosławskim przekroczyła 20 mln zł. Zrealizowano ich pięć, a dwie są w trakcie.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (wcześniej: Fundusz Dróg Samorządowych) jest wieloletnim programem wsparcia samorządów w inwestycjach drogowych. Obejmuje drogi gminne i powiatowe oraz obwodnice w ciągu dróg wojewódzkich. W sumie, w ciągu 10 lat, rząd przeznaczy na ten cel ok. 40 mld zł.

erka/SP Jarosław

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...