Mróz zbiera śmiertelne żniwo

Date:

Najprawdopodobniej wychłodzenie organizmu było przyczyną śmierci 70-letniego mieszkańca Jarosławia, a także mieszkańca Wierzbnej. Służby apelują o pomoc samotnym i bezdomnym w czasie mrozów.

 

W środę, 28 grudnia dzielnicowy, który kontrolował miejsca przebywania osób bezdomnych zauważył leżącego na posadzce mężczyznę, który nie odpowiadał na jego wezwania.

Funkcjonariusz przy użyciu siły wszedł do środka.

– Niestety mężczyzna nie wykazywał żadnych funkcji życiowych – mówi asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu. – Wezwany na miejsce lekarz stwierdził, że prawdopodobną przyczyną zgonu było wychłodzenie organizmu. Wstępne ustalenia również nie wskazują by do jego śmierci przyczyniły się osoby trzecie – wyjaśnia A. Długosz.

Dzielnicowy, który odnalazł 70-latka, znał mężczyznę z wcześniejszych interwencji. Dwa dni wcześniej oferował mu pobyt w schronisku. Ten jednak oświadczył, że ma żywność i opał. Z pomocy nie skorzystał.

Podobny los spotkał również mieszkańca Wierzbnej, który zmarł w przeddzień Bożego Narodzenia. Z informacji, które dotarły do naszej Redakcji wynikało, że mężczyzna został dotkliwie pobity, w efekcie czego zmarł. Jak się jednak dowiedzieliśmy śmierć nastąpiła najprawdopodobniej poprzez wyziębienie organizmu.

Z kolei dwa dni później, tj. w niedzielę, 26 grudnia policjanci otrzymali zgłoszenie o mieszkańcu gminy Jarosław, który samotnie zamieszkiwał w nieogrzewanym domu. O pomoc poprosił jeden z sąsiadów. Mężczyzna przyjął oferowaną pomoc.

– 70-latek oświadczył, że nie potrzebuje pomocy medycznej, czuje się dobrze, jedynie nie przygotował się na taki mróz. Dodał, że żywność dostaje od sąsiadów, którzy sporadycznie go odwiedzają. W domu było bardzo zimno. W mieszkaniu znajdował się piec kaflowy, z którego podczas palenia wydobywał się duszący dym. Sytuacja, w jakiej znajdował się senior realnie zagrażała jego życiu, dlatego też policjanci podjęli decyzję o przetransportowaniu go do schroniska – mówi A. Długosz.

Tylko w miesiącu grudniu w Polsce z powodu wychłodzenia organizmu śmierć poniosło 17 osób. Policjanci apelują, by nie pozostawać obojętnym wobec tych, którzy mogą potrzebować naszej pomocy.

 

EK, fot. archiwum KPP Jarosław

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...