Muzealne meble pójdą do konserwacji

Date:

Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 99,5 tys. zł, pełnej konserwacji poddany zostanie zestaw jedenastu niezwykłych mebli z kolekcji Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu.

 

Będzie to XIX-wieczny zestaw w stylu Makart składający się m.in. z kanapy, krzeseł i foteli oraz stół, konsola z lustrem i taboret oraz sekretarzykiem. Przeznaczone do odnowienia meble są bogato inkrustowane m.in. masą perłową i mosiądzem. Powstały prawdopodobnie około 1880 r. w Wiedniu.

Umieszczone na muzealnej ekspozycji symbolizują czas ścisłych kontaktów Jarosławia z Wiedniem i wielkiego wpływu stolicy Austro-Węgier na kierunki i trendy rozwojowe Jarosławia. Celnie charakteryzuje ówczesną elitę miejską, która wzorowała się i aspirowała do wiedeńskiego stylu życia, otaczając się meblami, dziełami sztuki i bibelotami głównie o wiedeńskiej proweniencji. Odzwierciedlają tendencję do naśladowania sposobu życia warstw wyższych: otaczania się przedmiotami kosztownymi, służącymi reprezentacji, świadczącymi o możliwościach finansowych i guście posiadacza – opisuje Konrad Sawiński z jarosławskiego starostwa powiatowego. Styl Makart pochodzi od przedstawiciela akademizmu Hansa Makarta. Zgodnie z jego założeniami meble politurowano na czarno, zdobiono odlewami z brązu i mosiądzu oraz inkrustowano metalem, kością słoniową, masą perłową i szylkretem.

 

Opr. DP/Muzeum Kamienica Orsettich

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...