Nagroda za wyczucie formy i materiału

Date:

Eliasz Dyrow, 26-letni artysta z Jarosławia, został uhonorowany Rosyjską Nagrodą Artystyczną. Złoty Medal im. Sergieja Konienkowa przyznano mu w dziedzinie rzeźby monumentalnej. Nagroda była przyznawana przez międzynarodowe jury. Oceniający brali pod uwagę cały dorobek artystyczny. U E. Dyrowa zwrócili uwagę na talent plastycznego wyczucia formy i materiału.

 

– Bardzo się cieszę, że przez regularny udział w konkursach, wystawach i festiwalach artystycznych na wschodzie mogę promować polską kulturę i historię, oraz przybliżać sylwetki polskich bohaterów narodowych – mówi uhonorowany. Prestiżowa nagroda podkreśla talent i pracowitość młodego artysty, który jest autorem wielu prac o charakterze historyczno-patriotycznym. Są wśród nich nie tylko rzeźby. Jego obrazy przedstawiające postacie związane z Polską można spotkać m.in. w Pałacu Prezydenckim i na Watykanie.

Eliasz Dyrow z jedną z ostatnich prac.

W listopadzie ubiegłego roku pisaliśmy o tworzonym przez E. Dyrowa monumentalnym obrazie „Ocalenie Europy” upamiętniającym na powierzchni 2,5 na 7,5 metra ocalenie Europy przez Polskę przed komunizmem. Wcześniej informowaliśmy o rzeźbiarskim przedstawieniu św. Jana Pawła II wykonamy dla Parku Papieskiego w Rzeszowie. Rok wcześniej papież Franciszek przyjął od jarosławskiego artysty obraz przedstawiający kard. Adama Kozłowieckiego, polskiego jezuity, który przez 60 lat posługiwał na misjach w Zambii.

Dyrow urodził się w Kijowie. Dziesięć lat temu jego rodzina w ramach programu repatriacji osiedliła się w Polsce. Mieszkają w Jarosławiu.

erka/Fot. arch. E. Dyrowa

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...