„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” – 76 rocznica spalenia wsi i ludobójstwa mieszkańców Wiązownicy dokonanego przez OUN UPA – w dniu 17.04.1945 r.

Date:

Świt 17 kwietnia 1945 r., wschodził nowy dzień. Mieszkańcy Wiązownicy śpią w swoich domach. Jak co dzień po nocnej straży sześciu wartowników schodzi na spoczynek, nie przeczuwają, że na obrzeżach ich ukochanej wsi czai się zło… mówił ks. Lesław Kubicki

 

17 kwietnia br. o godz. 18.00 w Kościele Parafialnym pw. Świętego Walentego i Narodzenia NMP w Wiązownicy odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji 76 rocznicy spalenia miejscowości Wiązownica i zamordowania jej mieszkańców oraz okolicznych miejscowości przez OUN-UPA. Uroczystą Mszę Św. sprawował ks. Lesław Kubicki, proboszcz Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Świętem, który wygłosił do zebranych okolicznościowe kazanie. Tu w tej wiązownickiej ziemi pozostały po tamtym dniu na wieki prochy ojców, matek, sióstr, braci spalonych w swoich domach, zaduszonych dymem w piwnicach matek tulących do piersi swoje dzieci i tych zastrzelonych i tego rannego obrońcy wleczonego końmi. Pamięć im się należy, chociażby w najprostszym znaku krzyża na mogile w modlitwie nad grobem czy w tej Mszy Świętej… – mówił podczas homilii.

W imieniu Senatora RP Mieczysława Golby kwiaty złożył dyrektor Biura Senatorskiego – Marcin Malinowski

W uroczystej Mszy Św. udział wzięli: dyrektor Biura Senatorskiego Senatora RP Mieczysława Golby – Marcin Malinowski, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Anna Huk, wicestarosta Jarosławski Mariusz Trojak, wójt Gminy Chłopice Andrzej Homa, wójt Gminy Laszki Stanisław Gonciarz, dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania w PWSTE w Jarosławiu Tatiana Kożak-Siara oraz przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Tablicy Tadeusz Płachetko, a także mieszkańcy Wiązownicy. Po uroczystej Mszy Św. pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa złożono kwiaty, zapalono znicze oraz odmówiono modlitwę w intencji osób poległych tego dnia.

 Całość homilii ks. Lesława Kubickiego z tej uroczystości jest dostępna do wysłuchania na stronie internetowej Senatora RP Mieczysława Golby pod adresem www.mieczyslawgolba.pl oraz na jego profilu na portalu Facebook.

tp

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...