Niezwykła lekcja historii

Date:

PRZEWORSK: Sobotnie popołudnie, 25 września, minęło pod znakiem spotkania z wyjątkowym gościem, 96-letnim uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

 

Spotkanie z mjr. Jakubem Nowakowskim ps. „Tomek” odbyło się tuż po „Biegu Małego Powstańca”, który z powodu złej pogody nie odbył się 1 sierpnia przy okazji Biegu Montera. Po wręczeniu uczestnikom medali z rąk samego powstańca, harcerze ZHR rozpalili ognisko, przy którym zaproszony gość rozpoczął swą opowieść. Przez blisko godzinę zebrani mogli wsłuchiwać się w jego wspomnienia i refleksje związane z okresem wojny. Na zakończenie wystąpiła 10-letnia przeworszczanka Gabrysia Sykała, która u boku majora zaśpiewała „Rotę”, „Pałacyk Michla” oraz „Wojenko, Wojenko”. Zebrani chętnie włączyli się we wspólny śpiew dzięki rozdawanym na miejscu śpiewnikom.

Wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy działaczy narodowych z Przeworska zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Miłość i Honor Lokalny Patriotyzm” wraz z pomocą warszawskiej Fundacji Pamięci Narodów, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, lokalnych działaczy narodowych oraz organizatora Biegu Małego Powstańca i dyrektora muzeum w Przeworsku, Łukasza Mroza.

DP

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...