Nowi diakoni Archidiecezji Przemyskiej

Date:

W niedzielę, 24 maja w kaplicy górnej Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyły się święcenia diakonatu, którym przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Archidiecezja Przemyska zyskała 19 nowych diakonów. Pięciu z nich pochodzi z powiatu jarosławskiego lub przeworskiego: diakon Piotr Gliniak (parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jarosławiu (Łazy Kostkowskie), diakon Łukasz Liszka (parafia pw. Ducha Świętego (Fara) w Przeworsku), diakon Michał Stęchły (parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Ujeznej), diakon Patryk Szałaj (parafia pw. św. Michała Archanioła w Zarzeczu) oraz diakon Wojciech Szular (parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świętoniowej).

Ze względu na epidemię koronawirusa święcenia diakonatu nie odbyły się według tradycji w wybranych parafiach kandydatów, tylko w kaplicy seminaryjnej.

Zadaniem diakona jest m.in. asystowanie biskupowi i kapłanowi w czasie funkcji liturgicznych, udzielanie chrztu, rozdawanie Komunii Świętej, czytanie Ewangelii, głoszenie homilii, przewodniczenie nabożeństwom czy sprawowanie sakramentaliów.

Opr. EK, fot. WSD w Przemyślu

Czytaj w papierowym wydaniu

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...