Do grona jarosławskich zabytków dołączyła willa położona na rozwiedli ulic Jana Henryka Dąbrowskiego i Żeromskiego. Obiekt wyróżnia się doskonałą architekturą, w dodatku jest jednym z niewielu wysokiej klasy budynków mieszkalnych.
– Ta część Jarosławia rozbudowywała się na początku XX wieku oraz w okresie międzywojennym. Ze względu na usytuowanie oraz zastosowane formy architektoniczne budynek posiada wysokie walory poznawcze – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Jest to stosunkowo wczesny w zabudowie miasta przykład budynku o cechach modernistycznych. Uznaje się go za interesujący przejaw jednej z form ,,stylu dworkowego”. Willa stanowi wzór zamożnego domu miejskiego. – Bryłę willi urozmaicono niewielkimi alkierzykami w narożnikach elewacji frontowej oraz półokrągłym, dwukondygnacyjnym ryzalitem na jej osi, z przeszkloną werandą na parterze kryjącą główne wejście do budynku oraz zadaszonym tarasem na piętrze. Dekoracja elewacji ograniczona jest do minimum, składa się na nią: wysunięty cokół, proste parapety i gzymsy oraz tralkowa balustrada i okrągła, puklowana rozeta umieszczona na tarasie – czytamy na stronach WUOZ.
Nadmiar detalu tego obiektu ograniczony został do kilku prostych elementów, charakterystycznych dla okresu międzywojennego. Wnętrza willi posiadają tradycyjny układ jednak w elementach wyposażenia i wystroju dostrzegany jest wpływ modernizmu, czy styl art-deco.
DB