Ocalić od zapomnienia

Date:

W ostatni piątek kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Twórczość literacko-artystyczna Przeworszczan”.

 

Tym razem swoje spotkanie autorskie połączone z promocją książki pt. „Samotne kapliczki i krzyże w okolicach Przeworska. Opowieści z rowerowych wypraw” miał Henryk Prochowski, który jest bibliotekarzem a od 15 lat dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku, a także prezesem dwóch stowarzyszeń działających przy bibliotece, tj. Uniwersytetu Trzeciego Wieku i „Teatru u Julka”.

Podczas spotkania autor opowiadał o sobie i swojej pasji jaką jest nie tylko książka, ale też lokalna historia i wycieczki rowerowe. Właśnie podczas wypraw rowerem i spotkań z ludźmi zrodził się pomysł zebrania zdobytych informacji, legend i wykonanych fotografii. Tak powstała książka o krzyżach i kapliczkach z okolic Przeworska. Pan Henryk przyznał, że jego zamiarem nie było napisanie przewodnika lecz książki, w której zebrał w formie opowieści wspomnienia zachowane jedynie w ludzkiej pamięci napotkanych osób, aby je ocalić od zapomnienia.

Wśród licznie zebranych gości byli m.in. przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Leszkiem Kisielem na czele, a także dyrektorzy szkół, instytucji kultury oraz czytelnicy zainteresowani tematem kapliczek. Wielu z nich zakupiło książkę podczas spotkania, którą autor osobiście im podpisał.

DP/MBP Przeworsk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...