Odmieniają szare ściany

Date:

Kolejne niezwykłe obrazy pojawiły się na ścianach budynków na terenie powiatu przeworskiego. W Sieniawie jest to mural w nowoczesnej odsłonie, nawiązujący do symboli miejscowości. W Siennowie i Ostrowie z kolei pojawiły się wizerunki osób znanych z historii, posiadających swoje korzenie na terenie powiatu.

Mural w Siennowie przedstawia majora Ludomira Wolskiego.

 

W Ostrowie (gm. Gać) upamiętniono Janka Bytnara, którego imieniem nazwana jest miejscowa drużyna harcerska.

Pierwszy mural w Sieniawie został zaprojektowany i wykonany przez Sowart Grzegorza Buniowskiego. Jak sam wspomina autor i pomysłodawca projektu, wjeżdżając do Sieniawy ta szara ściana ciągle rzucała mu się w oczy.

Pewnego dnia pomyślałem, że nasze miasto nie ma jeszcze żadnego muralu. Jeżdżę po różnych miastach malując, a w moim rodzinnym mieście jeszcze nie ma nic, postanowiłem to zmienić – dodaje artysta.

W Siennowie i Ostrowie swoje kolejne prace wykonał dobrze już znany Arkadiusz Andrejkow. W pierwszej z miejscowości powstał wyjątkowy mural upamiętniający majora Wojska Polskiego Ludomira Wolskiego, który urodził się w Siennowie. Mural powstał dzięki udzielonej dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach projektu „Wspomnienie o majorze z Siennowa – mural i quest o Ludomirze Wolskim”. Zadanie realizowane jest przez Fundację Tradycyjna Zagroda oraz Skarby Dziedzictwa przy współpracy z Gminą Zarzecze.

Praca tworzona we współpracy z Fundacją powstała też w Ostrowie. Przedstawia Jana „Rudego” Bytnara, znanego chociażby dzięki książce „Kamienie na Szaniec”, którego rodzina ma korzenie w tej miejscowości. Imieniem Janka Bytnara nazwana jest też drużyna harcerska z Ostrowa.

DP/fot. UMiG Sieniawa, UG Zarzecze, Fb Arkadiusz Andrejkow

 

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...