Odsłaniają zabytkową basztę

Date:

Pruchnik kontynuuje ożywianie zapomnianych terenów z obiektami zabytkowymi o wysokiej wartości historycznej. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i wsparciu gminy w okolicach dworu i baszty powstały łąki kwietne. Teraz trwa oczyszczanie okolic samej baszty i ruin zamku. Wycinane są zakrzaczenia, a przy drogach w pobliżu pojawiły się znaki kierujące do zabytku.

 

W sierpniu ma zostać rozstrzygnięty przetarg na rewitalizację terenów zielonych przy ulicy Zamkowej w Pruchniku obejmujący m.in. stworzenie łąki deszczowej, ciągów komunikacyjnych oraz nasadzeń z małą infrastrukturą. Koszt zadania przekroczy 250 tys. zł. W tym około 165 tys. zł pokryje dofinansowanie z poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nowe oblicze przyległych do baszty obszarów powinno powstać jeszcze w tym roku.

Celem obecnych działań jest wyeksponowanie zabytkowych obiektów oraz zabezpieczenie ich przed niszczeniem powodowanym przez rozrastającą się dziko roślinność.

Prace przy ruinach zamku i odnawianym dworze obejmują uporządkowanie i wyrównanie terenu, wycinkę samosiejek oraz cięcia sanitarne i techniczne drzew polegające na usunięciu gałęzi oraz konarów martwych, chorych, połamanych i ocierających się i cięcia korekcyjne korony drzew. W ramach małej architektury planowane są żeliwne ławki parkowe ustawione przy dwumetrowych ścieżkach pokrytych tłuczniem. Będą też nasadzenia. Głównie krzewów. W założeniu jest stworzenie trawników dywanowych, łąk kwietnych i ogrodu deszczowego. Piwniczka znajdująca się między basztą a dworem zostanie rozebrana.

Dwór i pozostałości zamku w Pruchniku zmieniają swój obraz. Pierwszy został częściowo odremontowany. Zamkową basztę też poprawiono. Gmina ma plany związane z wykorzystaniem zabytku, jednak odrestaurowanie budowli pozostający pod opieką konserwatora zabytków wymaga dużych nakładów finansowanych znacznie wykraczających poza budżet samorządu. Zabytki muszą więc poczekać na lepsze czasy.

erka

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...