Odsłonili pamiątkową tablicę

Date:

W sobotę, 13 maja, przy zabytkowej strażnicy kolejowej odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej bohaterom „Akcji Jula”, żołnierzom 2 Kompanii „Rudy” Batalionu „Zośka”.

 

Pod kryptonimem „Jula” kryły się trzy bardzo niebezpieczne akcje, które przeprowadzono w Polsce południowo-wschodniej. Pierwszą z nich było wysadzenie mostu na Wisłoku w okolicach Tryńczy, w nocy z 5 na 6 kwietnia 1944 r. Bezpośrednio w akcji uczestniczyło ok. 100 osób, trzy zostały ranne.

Odsłonięcie poprzedziła polowa msza św. odprawiona przez ks. prałata Mariana Bocho w intencji bohaterów „Akcji Jula”. Podniosłego charakteru uroczystości dodała oprawa żołnierzy 14. Dywizjonu artylerii samobieżnej z Jarosławia na czele z dowódcą ppłk Wojciechem Drapałą. Po mszy św. nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt, orkiestra dęta odegrała hymn państwowy, a następnie wójt Ryszard Jędruch oraz Anna Roczkowska i Grażyna Krysiak – członkinie zarządu Społecznego Komitetu opieki nad grobami poległych żołnierzy batalionów „Zośka” i „Parasol” z/s w Warszawie, oficjalnie odsłonili pamiątkową tablicę, która stanęła w miejscu, gdzie blisko 80 lat temu rozegrały się wspomniane wydarzenia. Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie przez por. Macieja Kołodzieja apelu pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy 14. DAS w Jarosławiu. Delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki pod tablicą. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa poświęcona bohaterom „Akcji Jula”, która dostępna jest do zwiedzania w strażnicy kolejowej.

DP

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...