Odwołali wiceprzewodniczącego

Date:

Rada Powiatu Przeworskiego postanowiła, że w tym roku nie będzie mieć wakacji. Sesje zwoływane są z niespotykaną do tej pory częstotliwością, a i wiele się podczas nich dzieje. W ostatnim czasie radni na sali narad spotkali się aż trzykrotnie. Odwołany został też wiceprzewodniczący.

 

Pierwsza z sierpniowych sesji odbyła się 16 sierpnia i zwołana została w trybie nadzwyczajnym na wniosek części radnych Powiatu Przeworskiego. Porządek obrad był krótki, a sama sesja rozpoczęła się już o godzinie 8 rano. Być może z tego względu wzięło w niej udział zaledwie 10 radnych i trwała ona niecałą godzinę. Co ciekawe, nie uczestniczyli w niej ani starosta Bogusław Urban, ani wicestarosta Jacek Kierepka. Wywołało to oburzenie części radnych. Radny Zbigniew Kiszka przyznał nawet, że nie pamięta, by taka sytuacja miała miejsce w ostatnich 20 latach. Jednym z punktów sesji było podjęcie uchwały w sprawie sporządzenia i wniesienia odwołania od uchwały z dnia 2 sierpnia 2022 r. Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie. Obecni na sali radni, podjęli uchwałę jednomyślnie.

Najwięcej działo się na kolejnej sesji, która odbyła się trzy dni później i trwała ponad 4 godziny. W porządku obrad po raz kolejny znalazły się punkty dotyczące odwołania Zarządu Powiatu z powodu nieudzielenia absolutorium oraz nieudzielenia wotum zaufania. Jak poinformowała przewodnicząca Rady Agnieszka Bukowa-Jedynak, tuż przed sesją wpłynęły opinie z RIO, m.in. ta postanawiająca, że po zbadaniu uchwały z 8 lipca w sprawie niezatwierdzenia sprawozdania finansowego i nieudzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Przeworskiego z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok RIO stwierdziła nieważność tej uchwały. W związku z tymi okolicznościami z porządku obrad ponownie zdjęto ten punkt. Części radnych zależało też, by odczytać uzasadnienie uchylenia uchwały przez RIO. Tego dnia radni głosowali też w sprawie odwołania z funkcji wiceprzewodnicącego Rady Zenona Kopra, który jak sam przyznał, spodziewał się takiego wniosku. Ostatecznie w tajnym głosowaniu 10 głosami „za”, 7 „przeciw” oraz 1 wstrzymującym się, Z. Koper został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego. Zabierając głos wezwał do opamiętania się osób, które doprowadziły do podziałów w koalicji nazywając je grupą zdrajców.

Opinia publiczna powinna dowiedzić się, że byłem wielokrotnie namawiany do odwołania pana starosty przez Agnieszkę Bukową-Jedynak, Daniela Krawca, nawet w obecności jednego z posłów, a także Jana Sołka-jak się przedstawiał, Zbigniewa Kiszkę i Wiesława Kubickiego. Wywierano na mnie presję sugerując odwołanie, jesli nie zagłosuję po ich myśli. Wrzucono mi nawet kartkę do szkrzynki na listy, cytuję: Dokonaj dobrego wyboru, inaczej pożałujesz – poinformował Z. Koper dodając, że nie da się zastraszyć.

Ostatnia sesja odbyła się 25 sierpnia i trwała zdecydowanie krócej. Dłuższą chwilę poświęcono m.in. punktowi, w którym chciano odwołać Jerzego Mazura ze składu Komisji Rewizyjnej ze względu na prawomocny wyrok, którym został skazany, jednak większość radnych była przeciw i uchwała nie została podjęta.

 

DP

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...