Ogromne pieniądze na powiatowe inwestycje

Date:

W przyjętym 13 stycznia budżecie powiat jarosławski zaplanował blisko trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku na inwestycje. Przeznaczono na nie 57 mln zł. Starosta jarosławski Stanisław Kłopot ocenił, że plan finansowy jest ambitny i rozwojowy. Inne zdanie miał radny Tomasz Kulesza stwierdzając, że rozplanowanie wydatków jest iluzoryczne, ponieważ nie odzwierciedla zagrożeń finansowych.

 

Budżet powiatu jarosławskiego przyjęto przy dwóch głosach przeciwnych i czterech wstrzymujących się. Za było 19 radnych. Dochody zaplanowano na poziomie 237 mln zł. Wydatki mają się zamknąć w kwocie 232 mln zł. Nadwyżka budżetowa w wysokości 5,3 mln złotych zostanie przeznaczona na spłatę obligacji zaciągniętych przez Powiat Jarosławski w 2012 r. – Jest to budżet ambitny, ukierunkowany na rozwój powiatu i pozyskiwanie środków, czy to rządowych, czy z nowej perspektywy finansowej. Jestem przekonany, że jego strona dochodowa zostanie w ciągu roku jeszcze zwiększona – podkreślał starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Wśród znaczących inwestycji samorządu powiatowego, planowanych na 57 mln złotych, znalazły się m.in. inwestycje drogowe, na które samorząd powiatowy pozyskał dofinansowanie z funduszy celowych budżetu państwa, w tym Polskiego Ładu w wysokości 25,5 mln złotych. Wśród nich zaplanowano przebudowę dróg powiatowych Jarosław – Wietlin – Łazy oraz Lubaczów – Laszki – Duńkowice przeznaczając na te zadania 11,7 mln zł. Przebudowana będzie także trasa Jarosław – Morawsko za 3,7 mln zł, Kidałowice – Rokietnica za 3,9 mln zł i Pruchnik – Kramarzówka – Helusz za 6 mln zł. Kolejnym ważnym wydatkiem jest zagospodarowanie poscaleniowe za 23 mln zł. Powiat przeznaczył także 2 mln zł na budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Innowacyjnych i tyle samo na rozbudowę i przebudowę Komendy Powiatowej i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu. Wśród inwestycji wymieniano także zaprojektowanie i opracowanie koncepcji Powiatowego Centrum Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Pawłosiowie, przeznaczając na to 200 tys. zł. Będzie też zaprojektowana ścieżka pieszo-rowerowa Jarosław – Radymno biegnąca od nadsańskich bulwarów do ZEK-u.

 

Uwagi radnych

Tomasz Kulesza w imieniu radnych z klubu Ponadpartyjnej Koalicji na Rzecz Powiatu zwracał uwagę, że przygotowany plan finansowy nie bierze pod uwagę postępującej inflacji, a co za tym idzie wzrastającym kosztom utrzymania placówek zarządzanych przez powiat. – Mówi się o wielkiej pomocy państwa, ale na razie nie wiemy, jaka ona będzie. Nie mamy pewności, czy wszystkie środki przekazane starostwu pozwolą utrzymać stabilność finansową tych jednostek – argumentował radny składając wniosek o przerwanie sesji do chwili przekazania przez zarząd dokładnej informacji o wsparciu finansowym przez rząd dla podległych starostwu jednostek. Radni jednak wniosku nie poparli, piętnastu było przeciw.

Wcześniej starosta zauważył, że wstrzymanie uchwalenia budżetu może spowodować problemy ze staraniem się o kolejne pieniądze, a samorząd myśli o dużych zadaniach inwestycyjnych. Przypomniał także, że projekt budżetu był tworzony w porozumieniu ze wszystkimi jednostkami powiatu i brane były pod uwagę wskaźniki inflacyjne. – Na budżecie pracujemy cały rok, wprowadzane są zmiany, a koszty utrzymania obiektów będą na bieżąco korygowane. Jest szansa na pozyskanie kolejnych pieniędzy na inwestycje, a obawy związane ze wzrostem kosztów utrzymania będą niwelowane w ciągu roku. Większość naszych samorządów już zdążyła uchwalić budżety, a przecież nie dysponowali dokładnymi danymi związanymi ze wzrostem kosztów utrzymania – zaznaczał S. Kłopot.

erka

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...