Ośmioletni Piotr opowiada o bezdomności

Date:

Piotr Południak, 8-latek z Gwizdaja współprowadzi wykłady o wolontariacie i problemie bezdomności. Jest on najmłodszym wolontariuszem Schroniska z usługami opiekuńczymi w miejscowości Gwizdaj i synem prowadzącej Sabiny Południak. Swoje spostrzeżenia przekazuje w ramach projektu „Wakacyjny zawrót głowy” trwającego w szkołach gminy Przeworsk.

O szczegółach prowadzonych projektów opowiedział nam m.in. wójt Daniel Krawiec/UG Przeworsk

Chłopiec wspiera personel w dostarczaniu posiłków, jak również spędza czas z podopiecznymi przy grze w szachy. – To ważne, bo trzeba pomóc ludziom w potrzebie. Pomaganie jest fajne. Najbardziej lubię pana Mirka, który pomaga w kuchni – mówi Piotruś. Katarzyna Nagórny opowiedziała dzieciom o pojęciach ekonomii i ekonomii społecznej. Wyprowadziła ich tym z błędnego założenia, jakoby ekonomia miała coś wspólnego z ekologią. Po wyjaśnieniu tematyki okazało się, że dzieci oszczędzają już na różne cele. Jeden z młodych uczestników przyznał nawet roztropnie, że odkłada na przyszłość. Poza częścią edukacyjną, na dzieci czekały atrakcje w postaci popcornu, waty cukrowej i dmuchanej zjeżdżalni.

Inny projekt realizowany w gminie Przeworsk to „Mam tę moc”. Przewiduje on, że do końca roku, raz w tygodniu odbywać się będą zajęcia warsztatowe, w których dzieci mogą na przykład stworzyć własną grę planszową oraz figurki do niej. Wśród warsztatów wymieniono również między innymi szycie maskotek, czy przygotowanie kartek okolicznościowych. Projekt zakłada, że od września mają rozpocząć się zajęcia z psychologami dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Mają zajmować się problemami, które powstają przez zaistniałe między nimi sytuacje, a więc będzie to praca na realnych przykładach bliskich społeczności, a nie teoretycznych przypadkach. Przedsięwzięcie zakończy się podsumowaniem, które ma się odbyć na spotkaniu mikołajkowym.

Jakub Rzeźnik

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...