Oszukują „na koronawirusa”

Date:

Oszuści kolejny raz próbują wyłudzać pieniądze. Tym razem wykorzystują historię „na koronawirusa”. Dzwonią głównie do starszych osób podając się za członka rodziny, który zachorował na Covid i jest w bardzo złym stanie. Po chwili do rozmowy wkracza rzekomy lekarz, który potwierdza tę sytuację wskazując na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie.

 

Jak ostrzega Policja, oszuści informując o konieczności poniesienia sporych nakładów finansowych próbują wyłudzić pieniądze żerując na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie swoich najbliższych. Chcąc wymusić szybką reakcję wywierają słowną presję na starszych osobach. By osiągnąć swój cel potrafią płakać do słuchawki, czy wręcz krzyczeć na rozmówcę, który nie chce przekazać im pieniędzy.

Żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno diagnostyka, pobyt w szpitalu, jak i podawane leki są darmowe. Jeśli dzwoni do nas osoba która próbuje wmówić nam, że musimy zapłacić za leczenie najbliższych, powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować o próbie oszustwa policję – wyjaśnia asp. szt. Justyna Urban, oficer prasowy KPP w Przeworsku.

 

Policja przypomina, by być ostrożnym w kontaktach z nieznajomymi. Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna. Nie ufajmy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół. Zawsze należy potwierdzić tzw. „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście lub samemu wykonując telefon. Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, w tym z zagranicy, grożą utratą pieniędzy.

 

DP/ fot. ilustracyjne

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...