Palmy z żółto-niebieskimi akcentami

Date:

W Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce można podziwiać palmy przygotowane w ramach corocznego przeglądu organizowanego przez Wójta Gminy Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Przeworsk z siedzibą w Urzejowicach .

 

Palmy wielkanocne są nieodłącznym elementem Niedzieli Palmowej, przypadającej na tydzień przed Wielkanocną. W celu kultywowania tradycji i zaprezentowania wyjątkowych umiejętności twórczych, w Gminie Przeworsk, jak co roku, odbył się „Przegląd Palm Wielkanocnych”. W tegorocznej edycji przeglądu, piękne palmy przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich w: Chałupkach, Grzęsce, Gorliczynie I, Gorliczynie II, Gwizdaju, Mirocinie, Nowosielcach, Rozborzu, Studzianie, Świętoniowej, Urzejowicach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Gorliczyna i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej. Palmy nieznacznie różnią się wielkością, natomiast zgodnie z obyczajami charakterystycznymi dla regionu przeworskiego posiadają wspólne cechy. Jak informują organizatorzy, bazą do ich wykonania pozostają naturalne materiały, w tym takie rośliny jak: bukszpan, bazie, jałowiec, cis, kłokoczka czy suche kwiaty. Każda z palm wyróżnia się sposobem zdobienia, najczęściej są to różnego rodzaju kwiaty wykonane z papieru, bibuły i krepiny, a także wstążki i kokardki. Starannie przygotowane palmy wielkanocne wyróżniają się oryginalnym, własnoręcznym wykonaniem, a także różnorodnymi, barwnymi elementami. W tym roku, ze względu na trudną sytuację za wschodnią granicą, w geście solidarności z narodem ukraińskim, przygotowane palmy posiadały akcenty i ozdoby w barwach narodowych Ukrainy. Motyw ukraińskiej i polskiej flagi wyróżnia palmę wykonaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rozborzu. Na uwagę zasługuje również kompozycja z gałązek drzewa iglastego otulona żółtymi i niebieskimi kwiatami, którą przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Grzęsce. W tym samym tonie swoją palmę przystroiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowosielcach.

– Bardzo cieszymy się z tego, iż doroczny przegląd cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas, przyczyniając się do kultywowania tradycji ludowej związanej z obrzędami Świąt Wielkanocnych – podkreśla wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec.

 

DP/fot. GOK Przeworsk

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...