Pamięci Maestro Jana Kusiewicza

Date:

W piątek, 22 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu odbył się koncert zorganizowany w stulecie urodzin maestro Jana Kusiewicza.

 

– Mamy okazję uczcić naszego rodaka z ziemi jarosławskiej, z Rzeplina koło Pruchnika – Jana Kusiewicza. Dwa lata temu, wspólnie z profesorem Jackiem Ściborem, podjęliśmy się wyzwania organizacji festiwalu, który już wówczas okazał się wielkim sukcesem. W roku ubiegłym nasze plany pokrzyżowała pandemia, ale jesteśmy na tyle zdeterminowani, że w tym roku powróciliśmy do pamięci o Maestro, organizując ten niezwykły koncert – mówił do licznie zebranej publiczności starosta Stanisław Kłopot.

W koncercie wystąpili Ewa Biegas (sopran), ks. Paweł Sobierajski (tenor), Grzegorz Biegas (fortepian) oraz laureaci Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari: Stanisław Napierała (tenor) oraz Jakub Szmidt (bas). Wydarzenie poprowadził prof. Piotr Kusiewicz z gdańskiej Akademii Muzycznej, syn Jana Kusiewicza.

Maestro Jan Kusiewicz był określany jako jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych. Przez wiele lat był pierwszym tenorem Opery Bałtyckiej. Zyskał rozgłos po tym, jak zagrał rolę słynnego pieśniarza wzorowaną na Janie Kiepurze w filmie Pamiętnik pani Hanki z 1963 roku.

 

Opr. EK

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...