Parkingowa rewolucja

Date:

Już wkrótce łatwiej będzie znaleźć miejsce parkingowe w obrębie przeworskiego rynku. Będzie trzeba jednak za to zapłacić. Trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia strefy płatnego parkowania.

Przypomnijmy, że wprowadzenie strefy płatnego parkowania poprzedziły konsultacje społeczne, w których mieszkańcy poparli ten pomysł. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli pod koniec 2021 r. W ubiegłym tygodniu na rynku i w jego okolicach trwały prace przygotowawcze do utworzenia strefy: malowanie miejsc parkingowych, pojawiły się też stosowne znaki. Na ostatniej sesji Rady Miasta burmistrz Leszek Kisiel poinformował, że zakończyła się modernizacja pomieszczeń budynku pod adresem Rynek 2, gdzie będzie znajdować się biuro obsługujące strefę płatnego parkowania.

 

Jakie ulice obejmie strefa?

Strefa płatnego parkowania obejmie następujące ulice: Rynek (gdzie znajdzie się 122 miejsc i 6 dla osób niepełnosprawnych); Bernardyńska (37 miejsc, 1 dla niepełnosprawnych); Kazimierzowska (46 miejsc, 1 dla niepełnosprawnych); Kilińskiego (7 miejsc); Kościelna (0 miejsc); Piłsudskiego (21 miejsc, 1 dla niepełnosprawnych); Mickiewicza (29 miejsc, 2 dla niepełnosprawnych); Krótka (5 miejsc); Św. Jana (7 miejsc) oraz Ks. Ablewicza (6 miejsc). Łącznie w strefie dostępne będzie 291 miejsc parkingowych (280 + 11 dla osób niepełnosprawnych). Parkomatów, gdzie będzie można uiścić opłatę za postój, będzie aż 20. Najwięcej będzie ich na Rynku (6 szt.), pozostałe zlokalizowano na ulicach: Bernardyńska (3 szt.), Kazimierzowska (4 szt.), Kilińskiego (1 szt.), Piłsudskiego (2 szt.), Mickiewicza (1 szt.), Krótka (1 szt.), Św. Jana (1 szt.), Ks. Ablewicza (1 szt.).

 

Ile zapłacimy?

Opłaty za postój pojazdów na drogach strefy pobierane będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Za krótki, półgodzinny postój zapłacimy 1 zł. Za pierwszą całą godzinę postoju – 2 zł, za drugą godzinę – 2,40 zł, za trzecią – 2,80 zł, za czwartą i każdą kolejną godzinę postoju – 2 zł. Opłata powinna zostać uiszczona bez uprzedniego wezwania, niezwłocznie z chwilą zaparkowania pojazdu w miejscu postojowym i nie później niż po upływie 10 minut od czasu zajęcia miejsca postojowego. Będzie to można zrobić w parkomacie za pomocą bilonu lub zbliżeniowo kartą płatniczą. Musimy pamiętać, że parkomaty nie wydają reszty – proporcjonalnie od wrzuconego bilonu wydłużają po prostu czas parkowania. Za postój będzie też można zapłacić w aplikacji mobilnej SkyCash – Mobi Parking. Warto w tym miejscu wspomnieć, że alternatywą dla płatnego parkowania w rynku staną się dwa duże i bezpłatne parkingi w okolicy – przy ul. Kąty i ul. Słowackiego.

 

Abonamenty, ulgi, opłaty dodatkowe…

Miesięczna opłata abonamentowa wyniesie 250 zł i będzie uprawniać do postoju na każdym płatnym miejscu postojowym strefy. Pomyślano również o mieszkańcach oraz przedsiębiorcach, którzy prowadzą działalność na terenie strefy. Dla nich wprowadzone zostały ulgi w opłatach w zależności od ilości parkowanych w strefie pojazdów. Z kolei dla osób, które „zapomną” o uiszczeniu opłaty za postój przewiduje się opłatę dodatkową w wysokości 30 zł (jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w terminie do 7 dni od dnia wystawienia wezwania o nieopłaconym postoju) lub 50 zł (jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona po tym terminie).

 

DP

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...