Październik miesiącem oszczędzania

Date:

Hasło „Październik miesiącem oszczędności” popularyzowane było w Polsce od drugiej połowy lat 50. XX wieku. Do październikowej akcji angażowano przede wszystkim dzieci, zachęcając je do wpłat na książeczki SKO – Szkolnej Kasy Oszczędności. Inną formą było np. odkładanie zaoszczędzonych pieniędzy do skarbonek.

 

Za początek oficjalnego propagowania oszczędzania w miesiącu październiku uważa się rok 1924, kiedy to na międzynarodowym kongresie w Mediolanie zebrali się przedstawiciele banków z 29 krajów. Podjęto wówczas decyzję, by ustalić specjalne święto i w ten sposób przypominać społeczeństwu, jak ważna jest idea oszczędzania. Uchwalono, że Światowym Dniem Oszczędzania będzie 31 października.

Prezentowana poniżej skarbonka jest przykładem „promocyjnego gadżetu”, upominku firmowego, który otrzymywał klient Towarzystwa Zaliczkowego w Kańczudze. W podstawie niewielkiej (wys. 7 cm, szer. 11 cm) metalowej skarbonki znajduje się zamek zamknięty na klucz (którego, niestety, brak jest w zbiorach), po bokach – dwa otwory: pozioma szparka do wrzucania monet i okrągły otwór do wsuwania zrolowanych banknotów. Skarbonka posiada zgrabny uchwyt do przenoszenia. Na przedniej ściance skarbonki znajduje się tabliczka z napisem „Towarzystwo Zaliczkowe w Kańczudze” oraz wytłoczoną liczbą: L. „19”. Towarzystwo Zaliczkowe w Kańczudze założone zostało w 1902 r., działało przez dwadzieścia lat. Było przykładem małej lokalnej instytucji udzielającej korzystnych kredytów. Zrzeszało zarówno ludność miejską, jak i rolników. Towarzystwa zaliczkowe oraz spółki oszczędności i pożyczek powstawały w zaborze austriackim od lat 60. XIX w. Przewodniczącym Towarzystwa w Kańczudze był dr medycyny i burmistrz Kańczugi, Antoni Sawicki.

 

Katarzyna Ignas

Muzeum w Przeworsku


Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...