Pieśni pasyjne rozbrzmiewały w Radymnie

Date:

W sobotę, 2 kwietnia w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Radymnie odbył się XIV Podkarpacki Przegląd Chórów.

 

Zgromadzeni na tym wydarzeniu mogli wysłuchać pieśni pasyjnych w wykonaniu Chóru Michael z Kańczugi, Chóru Cantilena z Radymna oraz Chóru Alba Cantans z Rzeszowa. Każdy z chórów wykonał po trzy zróżnicowane utwory wielogłosowe (w tym jeden a capella). Jury złożone ze specjalistów muzyków i chórmistrzów, po wysłuchaniu wszystkich utworów postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników. Nagroda główna nie została jednak przyznana. Drugie miejsce ex aequo zajęły chóry: Michael z Kańczugi oraz Alba Cantans z Rzeszowa. Chór Cantilena z Radymna zdobył trzecie miejsce.

Chór Michael to zespół działający przy Ośrodku Kultury Miasta i Gminy Kańczuga oraz przy parafii pw. Św. Michała Archanioła w Kańczudze. W jego skład wchodzą pasjonaci upowszechniania szeroko pojętej kultury muzycznej. W dorobku posiada bogaty repertuar, który stanowią głównie pieśni i utwory o tematyce religijnej i patriotycznej. Dyrygentem i kierownikiem muzycznym chóru jest Hubert Hadro.

Chór mieszany Cantilena powstał w lutym 2001 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Goleni i dyrygentki Heleny Pawełek. Od 2007 roku chór działa pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Radymnie. Tworzą go ludzie z pasją i licznymi pomysłami. Chór od początku swojej działalności aktywnie angażuje się w tworzenie i upowszechnianie kultury muzycznej. Inicjuje i współorganizuje imprezy, koncerty i festiwale. W swoim repertuarze posiada pieśni religijne oraz utwory świeckie. Od 2007 r. chór pracuje pod kierunkiem Doroty Guni.

Chór „Alba Cantans” powstał we wrześniu 2014 roku. Od początku działalności systematycznie bierze udział w lokalnych przeglądach i koncertach pieśni chóralnych związanych z wszystkimi okresami roku liturgicznego. Poza wydarzeniami lokalnymi koncertował poza granicami województwa i kraju. Dyrygentem chóru jest Kornelia Ignas.

Organizatorem Podkarpackiego Przeglądu Chórów jest Centrum Kulturalne w Przemyślu. Natomiast współorganizatorem: Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie, Parafia Rzymskokatolicka w Radymnie oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie.

 

EK

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...