Płonęła gondola turbiny wiatrowej

Date:

Pożar wiatraka stojącego w pobliżu stacji paliw w Mokrej (gm. Roźwienica) zauważono około godz. 14 w ubiegłą sobotę, 2 kwietnia. Paliła się gondola umocowana na wysokości około 35 metrów powodując poważne zagrożenie dla znajdującej się w pobliżu stacji paliw i składowiska gazów technicznych zlokalizowanego pod turbiną wiatrową. Na szczęście strażacy opanowali ogień nie dopuszczając do upadku płonących elementów.

 

Służby dyżurne Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu otrzymały zgłoszenie o pożarze kilka minut po godz. 14. Do gaszenia skierowano zastępy ratowniczo-gaśnicze z jarosławskiej jednostki oraz dwie grupy strażaków z OSP w Roźwienicy i Cieszacinie Wielkim. Do pomocy wezwano strażaków z Przemyśla wyposażonych w podnośnik hydrauliczny pozwalający dotrzeć w pobliże płonącej gondoli. W sumie pożar wiatraka gasiło 20 strażaków.

Dość szybko udało się opanować ogień i co najważniejsze nie dopuścić do upadku płonących części turbiny na składowisko butli z łatwopalnymi gazami. U stóp wiatraka zmagazynowano kilkaset butli z acetylenem, tlenem i dwutlenkiem węgla. Pożar gondoli nie zagroził też znajdującej się w pobliżu stacji benzynowej.

Turbina została poważnie uszkodzona, ale pozostała stabilna konstrukcyjnie. Położone 35 metrów nad ziemią elementy objęte pożarem pozostały na swoim miejscu. Możliwe, że do zapalenia doprowadziło zwarcie instalacji elektrycznej.

erka/ Fot. OSP KSRG Roźwienica

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...