Pobiegli po raz kolejny

Date:

W niedzielę, 6 marca w wielu miastach w Polsce odbyły się biegi ku czci Żołnierzy Wyklętych. Taki bieg odbył się też po raz ósmy w Gminie Przeworsk.

 

W Gminie Przeworsk, podobnie jak w poprzednich latach, upamiętniono lokalnych Bohaterów. VIII edycja Biegu poświęcona Pamięci Braci Cieślów i Braci Olejarków cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do sportowej rywalizacji stanęło blisko 200 osób. Najstarszym uczestnikiem był 70-letni Zygmunt Rutkowski, a najmłodszy 4-letni Antoni Hałoń. Rozpoczęcie wydarzenia miało miejsce przed budynkiem Wiejskiego Domu Kultury

w Grzęsce, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca ks. dziek. Antoniego Olejarkę

i kpt. Stanisława Olejarkę. Wszystkich biegaczy, kibiców i rodziny powitali organizatorzy biegu: wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury

w Przeworsku Justyna Solarz, po czym odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Najpierw wystartował bieg na dystansie 9 km, którego trasa przebiegała z Grzęski, przez Studzian w pobliżu domu rodzinnego Niezłomnych Braci Cieślów, do mety usytuowanej na przeworskim rynku. Najszybciej 9-kilometrową trasę pokonał Andrzej Szpunar. Dalsza część zmagań miała miejsce na przeworskim rynku. Dystans o symbolicznej długości 1963 metrów związany jest z rokiem śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka. Pierwszy na metę dotarł Kamil Motyka.

Zwycięzcy biegu otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody, natomiast każdy biegacz został uhonorowany wyjątkowym medalem. Dekoracji zawodników dokonali: przewodnicząca Rady Powiatu Przeworskiego Agnieszka Bukowa-Jedynak, członek Zarządu Powiatu Przeworskiego Wiesław Bukowski, burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel oraz wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec wraz z zastępcą Wójta Teresą Wielgos. Podczas Biegu odbyła się też zbiórka do puszek pod hasłem „Biegniemy Ukraino z pomocą”, która ma wesprzeć ofiary wojny na Ukrainie.

 

Opr. DP/fot. GOK Przeworsk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...