Podziękowania za pomoc dla polskiego cmentarza na Ukrainie

Date:

W poniedziałek, 28 listopada w Urzędzie Miasta Jarosławia gościły przedstawicielki Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Jaworowie wraz z prezes Zofią Michniewicz na czele, która od lat przyczynia się do zachowania dla przyszłych pokoleń wielu istotnych wartości – kultury, historii i tradycji.

 

Ponad miesiąc temu w dniu Wszystkich Świętych u bram Starego i Nowego Cmentarza w Jarosławiu odbywała się 30. jubileuszowa kwesta na rzecz ratowania zabytków jarosławskich cmentarzy. Kwesta ta od 9 lat wspiera również polski cmentarz w Jaworowie. Akcję tę ze strony ukraińskiej koordynuje Zofia Michniewicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Jaworowie, która gościnnie uczestniczyła ostatniej sesji Rady Miasta Jarosławia.

  1. Michniewicz złożyła serdeczne podziękowania jarosławskiej społeczności za udział w tegorocznej kweście, która jednocześnie wsparła ratowanie zabytków kultury polskiej na cmentarzu w Jaworowie.

Wyrazy uznania za zaangażowanie w to szlachetne i społecznie użyteczne przedsięwzięcie oraz wieloletnią aktywną działalność na rzecz ratowania zabytków kultury polskiej przekazali: burmistrz Waldemar Paluch, Szczepan Łąka, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia oraz Tomasz Kulesza, przewodniczący Komitetu Społecznego na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy działającego przy Szkole Podstawowej nr 11.

 

Przypomnijmy, że

Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Jaworowie od lat opiekuje się polskimi cmentarzami w powiecie jaworowskim. Na liczącym blisko 200 lat polskim cmentarzu w Jaworowie znajdują się mogiły przedstawicieli polskiej inteligencji, zbiorowe groby ofiar wojen 1914-18 oraz 1939-1945. Dzięki zaangażowaniu pani Zofii, która przed laty za cel postawiła sobie przywrócenie świetności jaworowskiej nekropolii cmentarz odzyskuje blask.

– Jakiś czas temu wraz z Dariuszem Traczem, zastępcą burmistrza Miasta Jarosławia odwiedziliśmy polski cmentarz w Jaworowie, dlatego z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że żadna złotówka nie została zmarnowana. Efekt jest naprawdę zdumiewający – mówi T. Kulesza, przewodniczący Komitetu Społecznego na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy działającego przy Szkole Podstawowej nr 11.

T. Kulesza korzystając z okazji podziękował również w imieniu Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci za zbiórkę pieniężną przeprowadzoną w jarosławskich szkołach, która wsparła działalność fundacji. Zaprosił również do udziału w 24. edycji Wielkiej Galerii Artystycznej, która odbędzie się już 14 grudnia o godz. 17. w „Galerii Kotłownia” w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu.

EK, fot. UM

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...