Powiat Dębicki siódmym partnerem Powiatu Jarosławskiego

Date:

W poniedziałek, 3 kwietnia br. starosta dębicki Piotr Chęciek oraz wicestarosta Adam Pieniążek podpisali w starostowie powiatowym w Jarosławiu umowę o partnerstwie z powiatem jarosławskim reprezentowanym przez starostę Stanisława Kłopota i wicestarostę Mariusza Trojaka.

 

– Kierując się wolą przyjaźni i współpracy pomiędzy mieszkańcami powiatu dębickiego i jarosławskiego, postanowiliśmy zawiązać umowę partnerską – zapewniał Stanisław Kłopot. W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli także członkowie Zarządu Powiatu Krzysztof Cebulak i Marek Kisielewicz oraz radni Tatiana Kożak-Siara i Kamil Dziukiewicz.

Goście odwiedzili także wyremontowaną siedzibę Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Jarosławiu.

– Współpraca obydwu powiatów przyniesie wiele korzyści. Umożliwi między innymi wymianę samorządowych doświadczeń w różnych dziedzinach życia obu powiatów. Przyniesie wiele możliwości turystycznych, edukacyjnych, sportowych naszej młodzieży, czy też przyczyni się do nawiązania dobrych stosunków społeczności lokalnych – zapewnia Monika Maj-Lichończak, p.o. naczelnika Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu Jarosławskiego.

Starosta jarosławski mówił o partnerstwie dwóch dużych powiatów ziemskich, które mają wiele wspólnych cech. Podkreślał, że przedstawiciele obu samorządów spotykali się już wcześniej, ale formalna umowa daje szersze perspektywy, w tym możliwości z korzystania wspólnych programów z zewnętrznym dofinansowaniem.

– To pierwsza taka współpraca nawiązana przez nasz powiat. Nie mieliśmy wcześniej partnerów, ani po stronie polskiej, ani za granicą – mówi starosta dębicki. Opisując swój powiat zaznaczył, że ma charakter rolniczy, ale też może się pochwalić dość dobrym zapleczem przemysłowym, szczególnie jeśli chodzi o produkcję chemiczną. Jego ukształtowanie jest podobne, jak powiatu jarosławskiego. Równinny w centrum i pagórkowaty na południu ze wzniesieniami przekraczającymi 500m n.p.m. – Leżymy w obszarze Centralnego Obszaru Przemysłowego. Praktycznie nie ma u nas bezrobocia – mówił Piotr Chęciek, zauważając że oba samorządy łączy autostrada, a podróż z Jarosławia do Dębicy trwa godzinę.

Jadąc na zachód będzie gdzie się zatrzymać – podsumowywał starosta jarosławski. Starosta dębicki liczył na wsparcie Michała Archanioła, patrona powiatu jarosławskiego sugerując, że wskazana byłaby jego interwencja i udzielenie reprymendy w wielu sprawach, z którymi zmagają się samorządowcy.

erka

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...