Powiat stawia na inwestycje

Date:

18 grudnia br. podczas obrad XIX sesji Rady Powiatu Przeworskiego VI kadencji Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie budżetu na 2021 rok.

 

Jest to dla mnie olbrzymia satysfakcja, a pracuję z Radą Powiatu już czwartą kadencję i tak wspaniałego budżetu, jaki w tym roku nam się udało skonstruować, nie widziałem przez te lata – powiedział na wstępie starosta Bogusław Urban.

Starosta zwrócił też uwagę na fakt, że w projekcie budżetu nie znalazła się pozycja dotycząca pokrycia strat finansowych SP ZOZ, która w ubiegłym roku wynosiła ok. 2 mln. zł. Znacząco spadło również zadłużenie powiatu.

Wśród inwestycji wyróżniają się zwłaszcza dwie pozycje: rewitalizacja kolei wąskotorowej (ok. 25 mln zł) oraz budowa mostu na rzece Wisłok (ok. 16 mln zł). Łącznie wydatki inwestycyjne stanowią 43,65% budżetu, a z tzw. środkami covidowskimi, których Powiat Przeworski otrzymał 8 mln zł, będzie to ponad 47%. B. Urban zaznaczył, że planując budżet nie zapomniano też o innych działaniach, które też mają istotne znaczenie dla funkcjonowania powiatu.

Zainwestowaliśmy środki w oświatę, nie zapomnieliśmy również o muzeum. Szpital nie ma strat, więc są środki na inwestycje w SP ZOZ. Nie zapominamy też o inwestycjach drogowych. Są zabezpieczone środki na inwestycje w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, zabezpieczyliśmy też środki na współpracę z gminami. Budżet jest atrakcyjny i inwestycyjny, życzę sobie i państwu, żeby został on w pełni zrealizowany – dodał przed głosowaniem Starosta.

Radny Wiesław Kubicki zauważył, że w planowanym na 21 mln zł deficycie budżetowym, 7 mln zł zostanie wprawdzie pokryte z nadwyżki budżetowej, ale aż 14 mln zł stanowi kredyt zaciągnięty na inwestycje, m.in. budowę mostu na rzece Wisłok, z którego korzystać będą nie tylko mieszkańcy powiatu przeworskiego.

Mamy wniosek, aby starosta podjął intensywną współpracę o partycypację w kosztach ze starostą leżajskim oraz gminą Grodzisko Dolne – powiedział radny jednocześnie dodając, że radni klubów opozycyjnych zagłosują za projektem budżetu.

Z kolei radny Jerzy Mazur zapytał, co ze zrównoważonym rozwojem powiatu i zauważył, że powiat zrealizuje dwie duże inwestycje, które jednak nie dotyczą bezpośrednio innych gmin, a nie widzi dla nich żadnych propozycji.

Mimo krótkiej dyskusji, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie budżetu na 2021 rok.

 

DP

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...