Powiatowo-gminne święto plonów

Date:

Połączone w jedno święto Dożynki Powiatu Jarosławskiego i Gminy Radymno poprzedziły wystawy i pokazy rolnicze oraz zorganizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych Festiwal Polskiej Wieprzowiny. Tradycyjne podziękowanie za plony odbyło się w niedzielę, 29 sierpnia na terenach AgroTargów Wschód w Skołoszowie. Dzień wcześniej w tym samym miejscu były imprezy okołorolnicze.

Dożynki rozpoczęła msza św. dziękczynna w kościele parafialnym p.w. Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Skołoszowie z udziałem bp Stanisława Jamrozka. Eucharystia była poświęcona podziękowaniu za tegoroczne zbiory. Modlono się także w intencji rolników. Na część obrzędową dożynek goście przeszli na plac targów.

Organizatorami rolniczego święta były samorządy Powiatu Jarosławskiego i Gminy Radymno ze starostą Stanisławem Kłopotem i wójtem Bogdanem Szylarem. Rolę starostów dożynek powierzono Stanisławie i Dariuszowi Partyka ze Świętego. To oni przekazali symboliczny chleb samorządowcom reprezentującym mieszkańców powiatu.

Warto pamiętać, że nie ma dożynek bez ciężkiej pracy rolnika, jego trudów i problemów, ale i jego radości – podkreślał starosta jarosławski dziękując rolnikom i podkreślając znaczenia chleba, sedna dożynkowej uroczystości.

Wieńce, występy zespołów i na zakończenie zabawa taneczna to, jak zauważył starosta jarosławski, było radosną częścią rolniczego trudu.

Na święcie plonów nie zabrakło gości. Byli przedstawiciele parlamentu, samorządów i reprezentanci służb mundurowych. Razem z rolnikami świętowali duchowni i przedstawiciele firm, organizacji i stowarzyszeń. Nie dopisała tylko pogoda. Święto plonów objął honorowym patronatem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a partnerem był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

TP

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...