Prawdziwa lekcja historii

Date:

10 października w Parku w Urzejowicach w niezwykle ciekawy sposób uczczono 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 81. rocznicę budowy pomnika Hallerczyka w Urzejowicach.

 

Sobotnie wydarzenia zorganizowane zostały w ramach zadania pn. „Szlakiem pamiątek I wojny światowej i Błękitnej Armii”. Zaczęło się od gry terenowej, w której wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy oraz harcerze ZHR. Później odbyła się krótka inscenizację zaślubin Polski z morzem, która miała miejsce 20 lutego 1920 r. w Pucku. Następnie można było obejrzeć rekonstrukcję przedstawiającą wybrane sceny Bitwy Warszawskiej. Po jej zakończeniu zgromadzeni goście oraz widzowie, których ze względu na sytuację epidemiczną, nie mogło być zbyt wiele, przemaszerowali pod pomnik Halerczyka, gdzie delegacje, na czele z wójtem Gminy Przeworsk, Danielem Krawcem, złożyły kwiaty.

Przedsięwzięcie zrealizowane zostało przez Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Przeworsk z siedzibą w Urzejowicach oraz Przeworskim Szczepem Związku Harcerzy Rzeczypospolitej.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

DP

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...