Prawo jazdy zostanie w domu

Date:

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadzającą ułatwienia dla kierowców i oszczędności dla właścicieli pojazdów. Tzw. pakiet deregulacyjny zakłada zwolnienie z obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy, zwalnia z wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na potwierdzenie przeglądu technicznego, znosi kartę pojazdu i nalepki kontrolne, pozwala na zachowanie numerów rejestracyjnych i rozszerza możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu.

 

Nowelizacja została przyjęta 24 lipca br. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem rozwiązań związanych z koniecznością wydania komunikatu Ministra Cyfryzacji. Przepisy dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od publikacji.

Prawo jazdy

Kierowcy z polskim prawem jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli w Polsce. Sprawdzający będą korzystać z danych zawartych w centralnej ewidencji kierowców. Już teraz kierujący nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.

 

Dowód rejestracyjny

Przepis zakłada, iż w sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie go wymieniać. Tu kontrolujący wykorzystają informacje wpisane w centralnej ewidencji pojazdów.

 

Bez czerwonej książeczki

Zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika to kolejne uproszczenie i oszczędność. Rejestrujący po raz pierwszy w Polsce pojazd nie zapłacą 94,50 zł, czyli 75 zł za kartę pojazdu, 18,50 zł za nalepkę kontrolną i złotówki opłaty ewidencyjnej. Tutaj również przyjęto założenie, że wszystkie dane są w centralnej ewidencji, a dostęp do niej mają zarówno organy rejestrujące jak i kontrolujące.

 

Zachowanie numerów rejestracyjnych

Nowelizacja przewiduje pozostawienie, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. To oszczędność prawie 100 zł. Kolejne ułatwienie, to możliwość załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży.

 

Czasowa rejestracja

Będzie można zarejestrować samochód w miejscu czasowego przebywania, a nawet tylko na czas przejazdu z miejsca zakupu.

 

Czasowe wyrejestrowanie

Nowym rozwiązaniem jest możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu w przypadku aut poważnie uszkodzonych. Chodzi o pojazdy, które muszą przejść poważne naprawy. Okres czasowego wycofania musi zmieścić się pomiędzy 3 miesiącami a rokiem i nie można z niego korzystać częściej niż co 3 lata. Właściciele samochodów czasowo nieużywanych nie mogą z takiej możliwości skorzystać.

Zwrot zatrzymanego elektronicznie w czasie kontroli dowodu rejestracyjnego nie będzie wymagał wizyty w starostwie. Zrobi to stacja kontroli pojazdów.

opr. erka/Ministerstwo Infrastruktury

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...