Premier wybrał kobietę do rządzenia w gminie

Date:

– Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył Marię Tabin-Matusz do pełnienia funkcji wójta gminy Wiązownica do czasu przeprowadzenia przedterminowych wyborów – informuje Zespół Prasowy Wojewody Podkarpackiego.

 

– Dziękuję Pani Marii Tabin-Matusz za podjęcie wyzwania i gotowość do przejęcia wykonywania zadań i kompetencji wójta gminy Wiązownica. Jestem przekonana, że wskazana osoba należycie zadba o to, by bieżąca praca urzędu przebiegała sprawnie i bez zakłóceń, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczając w imieniu Prezesa Rady Ministrów akt wyznaczenia.

Tabin-Matusz będzie pełniła swoją funkcję do czasu rozstrzygnięcia przedterminowych wyborów, w których wyłoniony zostanie nowy wójt gminy. Termin wyborów zostanie wyznaczony zgodnie z przepisami prawa, na zasadach określonych w Kodeksie wyborczym.

Z wnioskiem o wyznaczenie M. Tabin-Matusz do pełnienia funkcji wójta gminy Wiązownica wystąpiła 6 października wojewoda podkarpacki za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Powołanie osoby pełniącej obowiązki wójta uzasadnia zrzeczenie się mandatu przez dotychczasowego wójta gminy Wiązownica. Wygaśniecie mandatu zostało stwierdzone postanowieniem Komisarza Wyborczego w Przemyślu 1 października br – wyjaśniają służby prasowe wojewody.

Mieszkańcy gminy mogą spodziewać się przedterminowych wyborów jeszcze w tym roku. Prawo wyborcze daje 90 dni od wygaśnięcia mandatu na ich przeprowadzenie i wszystko wskazuje, że ten termin zostanie zachowany.

Pierwsza tura wyborów może odbyć się w niedzielę 5 grudnia. Wtedy druga, jeśli do niej dojdzie, byłaby dwa tygodnie później, czyli 19 grudnia. Drugiego podejścia do wyborów wójta Wiązownicy należy się spodziewać. Przy takim założeniu nowego wójta gminy Wiązownica poznamy jeszcze przez świętami Bożego Narodzenia.

Niedługo w gminie ruszy kampania wyborcza. Rozważających start w wyborach jest co najmniej sześć osób. Kto rzeczywiście wystartuje będziemy wiedzieć po ogłoszeniu Państwowej Komisji Wyborczej. Wcześniej są to tylko przewidywania.

Tabin-Matusz jest mieszkanką gminy i przez wiele lat była związana z jej samorządem. Od wiosny tego roku kierowała ośrodkiem pomocy społecznej w gminie Markowa, a od 14 października b.r. powróciła do gminy jako pełniąca funkcję wójta. Swoją obecność zaznaczyła tego samego dnia składając nauczycielom życzenia z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Nazwisko pełniącej obecnie funkcję wójta Wiązownicy pojawi najpewniej także przy kampanii wyborczej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie jedyną kobietą ubiegającą się o mandat wójta.

erka

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...