Prezydentura Andrzeja Dudy, to gwarancja dalszego rozwoju także twojego miasta i gminy

Date:

Wozmowa z posłem Tadeuszem Chrzanem

 

Znamy już coraz więcej konkretów związanych z rządowym Funduszem Inwestycji Samorządowych. W jaki sposób przekłada się to na jakość życia przeciętnych mieszkańców naszych gmin i powiatów?

Na samo Podkarpacie trafi ponad 360 mln złotych rządowego wsparcia. Do powiatu jarosławskiego ponad 16 milionów a powiatu przeworskiego 13,5 miliona złotych. Sam Jarosław dzięki rządowemu wsparciu otrzymał prawie 5 mln złotych. To konkretne wsparcie, które będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania. Co ważne są to dodatkowe pieniądze, które trafią do budżetów samorządowych a wsparcie jest bezzwrotne.

Czy to jedyny zastrzyk rządowej gotówki na jaki mogą liczyć samorządy z naszego regionu?

Cieszę się z tego pytania, bo daje możliwość uzmysłowienia, jakie potężne środki co roku rząd Prawa i Sprawiedliwości, we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą, bo bez tej współpracy nie byłoby to możliwe, przeznacza na rozwój naszej „małej Ojczyzny”. Skoncentruję się na powiecie jarosławskim i tych najważniejszych. Sam Fundusz Dróg Samorządowych, dzięki któremu samorządy inwestują w nowe drogi i chodniki to 14,5 miliona złotych. Subwencja oświatowa, dzięki której możemy inwestować w nowoczesne szkoły i system oświaty, dający szansę na godną karierę zawodową, to 66 milionów złotych. Dochody przeznaczane z podatków PIT i CIT dla powiatu to kolejne 20 mln złotych. A przypomnę, że mówimy tylko o roku 2020. Dobrze zarządzane państwo stać na takie wydatki. Wystarczy po prostu nie kraść.

Można też zapewne wspomnieć o wsparciu rodziny i inicjatywach społecznych?

Na program 500+ rząd w tym roku przeznaczył w powiecie jarosławskim blisko 100 mln złotych. Kolejne ponad 4 miliony to 300+. To także kolejne miliony na takie inicjatywy, jak Maluch+, Senior+, czy dodatkowe emerytury. Tylko w tym ostatnim przypadku to 25 milionów złotych. Wszystkie te pieniądze trafiają do naszych kieszeni i napędzają rozwój gospodarki, bo są wydawane w naszych lokalnych sklepach czy punktach usługowych. Czyli tak naprawdę korzystamy z tych funduszy wszyscy. Rodziny, bo mają na dodatkowe zakupy i przedsiębiorcy, bo te pieniądze wydawane są u nich.

Skoro mowa o przedsiębiorczości, koronawirus dał się mocno we znaki, także pod względem ekonomicznym.

Rząd i prezydent nie zostawili samych sobie polskich przedsiębiorców. Na wszystkie formy pomocy, zgrupowane pod nazwą Tarczy Antykryzysowej   tylko w powiecie jarosławskim trafiło w ostatnim czasie blisko 50 mln złotych, a to nie koniec tej pomocy. To pieniądze m.in. na ratowanie miejsc pracy, pożyczki dla mikroprzedsiębiorców czy tzw. postojowe. Reakcja rządu i prezydenta była natychmiastowa, bez zwłoki. Właśnie taka współpraca pomiędzy parlamentem, rządem i prezydentem jest konieczna w przyszłości.

Wspominał Pan o rządzie i prezydencie w kontekście inwestowania w rozwój polskich gmin, czy powiatów, takich, jak powiat jarosławski. Jak ważna dla przeciętnego mieszkańca tej przysłowiowej gminy jest zatem współpraca rządu i prezydenta?

Odpowiem na przykładzie prezydenta Andrzeja Dudy. Bez zrozumienia potrzeb Polski lokalnej, bez Jego empatii, bez zaangażowania w codzienne sprawy, nie byłoby tego rozwoju, który obserwujemy w ostatnich kilku latach. I każde to działanie poparte jest konkretnymi inwestycjami, konkretnymi sumami inwestowanymi w powiaty i gminy. Prezydent Andrzej Duda ma tę wizję i chcę ją kontynuować. Trudno sobie wyobrazić, jak niepowetowane szkody dla nas, mieszkańców tej przysłowiowej „Polski powiatowej”, byłyby, gdyby nie było reelekcji Andrzeja Dudy. Znalazłem ostatnio takie określenie w internecie, że namacalny rozwój Polski „to wynik tej prezydentury i pracy tego rządu – samo to tylko drzewo rośnie”.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...