Problem będzie rozwiązany

Date:

Rodzice dzieci uczęszczających do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zarzeczu alarmują, że od początku roku szkolnego w placówce nie działa ogrzewanie. Pytają, dlaczego prace związane ze zmianą systemu ogrzewania nie zostały zakończone w sezonie letnim?

 

W prośbie o interwencję w tej sprawie przytaczają treść rozporządzenia, które mówi o tym, że w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia powinno być co najmniej 18 stopni, a „w szkole temperatura jest dużo niższa, gdyż wchodząc z zewnątrz do budynku czuć przeszywające zimno”. Rodzice twierdzą, że bezskutecznie próbowali dowiadywać się w Urzędzie Gminy, kiedy prace zostaną zakończone.

Jak długo nasze dzieci mają marznąć na lekcjach? Mamy kolejną falę pandemii, trudności z dostaniem się do lekarza i jeszcze dodatkowo mamy narażać nasze dzieci na choroby? Kto nam zwróci pieniądze za leki? Z pewnością nie osoby, które są odpowiedzialne za zaistniałą sytuację – piszą wzburzeni rodzice.

Jak wyjaśnia zapytany o sprawę wójt gminy Zarzecze Tomasz Bury, w szkole trwa inwestycja polegająca na budowie kotłowni gazowej dla potrzeb centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach szkoły podstawowej i hali sportowej GOSiR. Pozwolenie na wymienione roboty Gmina otrzymała 5 stycznia br., a umowa z wykonawcą została podpisana 13 kwietnia. Roboty zostały ukończone w ustalonym wcześniej terminie, czyli 30 lipca, jednak ze względu na przedłużający się okres wykonania przyłącza gazowego, nie było technicznej możliwości uruchomienia wykonanej kotłowni gazowej. Dopiero 25 października rozpoczęto próby szczelności i badania radiologiczne połączeń spawanych na sieci i przyłączu gazowym. Wójt zapewnia, że w szkole zapewniana była optymalna temperatura pomieszczeń przewidziana prawem – sale lekcyjne i korytarze były dogrzewane nagrzewnicami elektrycznymi pracującymi od wczesnych godzin rannych.

Dyrekcja szkoły poinformowała tut. Urząd Gminy, że do 29 października nie miała żadnych interwencji w sprawie ogrzewania. W czasie pierwszego spotkania z wychowawcami klas rodzice zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji i przyjęli ją z dużym zrozumieniem – poinformował Wójt dodając, że temperatura w szkole była na bieżąco sprawdzana, a nauczyciele dbali, by uczniowie byli odpowiednio ubrani. Nie stwierdzono też gwałtownego wzrostu nieobecności uczniów ze względu na przeziębienia.

Sytuacja w szkole jest stale monitorowana i po uzgodnieniu z Wójtem Gminy oraz zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji roku szkolnego, dzień 25 października był w ZS w Zarzeczu wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów klas I-VIII. Taką samą decyzję podjęto w sprawie 2 listopada. Tego dnia odbędzie się odbiór techniczny przebudowanej sieci gazowej, napełnienie sieci i przyłącza paliwem gazowym oraz uruchomienie techniczne kotłowni – zapewniał w ubiegłym tygodniu T. Bury.

DP


Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...