Pruchnik przeznaczył prawie 13 mln zł na inwestycje

Date:

Podczas sesji zwołanej 28 grudnia Rada Miejska w Pruchniku przyjęła jednogłośnie uchwałę budżetową Gminy Pruchnik na 2022 rok. Plan finansowy przewiduje dochody na poziomie niemal 53 mln zł. Zakładane wydatki mają zamknąć się w kwocie 55,5 mln zł. 2,5 mln deficyt zostanie pokryty z ubiegłorocznej nadwyżki budżetowej i ewentualnej pożyczki.

 

Na dochody gminy składają się wpływy z opłat i podatków traktowane jako dochody własne oraz subwencje przekazywane m.in. na zadania oświatowe. Do tego dochodzą dotacje. Główną część wydatków stanowią bieżące koszty funkcjonowania samorządu i podległych mu jednostek. W tym roku mają wynieść 42,6 mnln zł. Najwięcej pieniędzy pochłonie utrzymanie jednostek oświatowych. Na ten dział samorząd zaplanował ponad jedną czwartą wszystkich wydatków. Niemal taką samą część planowanych kosztów przeznaczono na zadania w zakresie pomocy społecznej i rodziny. Te dwa działy zabierają ponad połowę rocznych dochodów gminy.

Na inwestycje, czyli zadania związane z poprawą warunków życia i rozwojem udało się wygospodarować prawie13 mln zł, czyli znacznie ponad jedną piątą całorocznych wydatków. Najważniejsze zadania inwestycyjne to: dokończenie i oddanie do użytkowania domu przedpogrzebowego w Jodłówce, budowa I etapu kanalizacji w Rozborzu Długim, przebudowa części ulicy Przemyskiej i części ul. Wiejskiej w Pruchniku oraz przygotowanie dokumentacji i zakup gruntów pod rozbudowę sieci wodociągowej.

Planując budżet rozdzielono także pieniądze w ramach funduszu sołeckiego oraz określono na jakie zadania będą przeznaczone. Sołectwo Hawłowice za 35,3 tys. zł planuje wybudować deptak z ławkami i altaną. Jodłówka przeznaczy 53,5 tys. zł na oświetlenie uliczne. Jodlówka-Parcelacja ma mieć scenę zewnętrzną za 30,6 tys. zł. Sołectwo Kramarzówka przeznaczy 53,5 tys. zł na oświetlenie uliczne i ogrzewanie domu przedpogrzebowego. Taką samą kwotę otrzyma Rozbórz Długi na wiaty przystankowe i oświetlenie stadionu. Rozbórz Okrągły przeznaczy 34,9 tys. zł na chłodnię. Sołectwo Rzeplin wyda na remont drogi i zakup myjki dla strażaków 31,2 tys. zł. Świebodna swoją cześć funduszu wynoszącą 35,6 tys. zł przeznaczy na oświetlenie uliczne.

Wacław Szkoła, burmistrz Pruchnika przedstawiając projekt budżetu zapewniał, że jest zbudowany na miarę posiadanej wiedzy i aktualnej sytuacji finansowej gminy, a jego celem jest dalszy konsekwentny rozwój. Radni jednogłośnie poparli plan gospodarowania finansami gminy.

erka/Fot. UM Pruchnik

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...