Przeworska straż dronami stoi

Date:

Nowy bezzałogowy statek powietrzny, wyposażony w hybrydową kamerę, czyli popularny dron trafił pod koniec grudnia do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku.

 

Obrazowanie terenu działań „z góry” staje się coraz bardziej przydatne w działaniu służbom niosącym pomoc, co pokazały chociażby ubiegłoroczne powodzie, czy pożary lasów na terenie województwa. Wykorzystywane do tej pory przez przeworską jednostkę drony spełniały swoje funkcje, jednakże problem stanowił krótki czas pracy w powietrzu oraz stosunkowo niewielki zasięg działania. Dlatego też, kiedy na rynku pojawiło się nowe tego typu urządzenie, zapadła decyzja o jego zakupie. Stało się tak na wniosek Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Środki na jego zakup przyznała Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

 

Posiada on hybrydową kamerę zarówno światła widzialnego jak i termowizyjną. Potrafi utrzymywać się w powietrzu ok. 50 minut, a jego zasięg lotu może wynosić ok. 15 km. By jeszcze efektywniej można było wykorzystywać taki sprzęt, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP zdecydował o doposażeniu przeworskiej jednostki w specjalny zestaw do transmisji obrazu, dzięki któremu istnieje możliwość podglądu na żywo w jakości HD z dowolnego miejsca w kraju. – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku posiada obecnie ośmiu przeszkolonych pilotów oraz cztery wielowirnikowe bezzałogowe statki powietrzne. Pod tym względem zajmuje pierwsze miejsce w kraju – mówi st. kpt. Marcin Lachnik, komendant powiatowy PSP w Przeworsku.

 

W połączeniu z systemem transmisji obrazu przeworscy strażacy jako pierwsi stworzyli zastęp mogący błyskawicznie udać się w każde wskazane miejsce i z powietrza transmitować rozwój akcji, zarówno w dzień jak i w nocy. Specjalne oprogramowanie pozwala również na tworzenie map z powietrza (ortofotomapa). Koszt zakupu drona wyniósł ponad 100 tys. zł, a systemu transmisji obrazu ok. 50 tys. zł.

 

DP/fot. KP PSP Przeworsk

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...