Przy baszcie powstają ogrody

Date:

Tereny przy zabytkowej baszcie w Pruchniku przechodzą rewitalizację. Widać już zarysy ścieżek, sadzone są rośliny ozdobne, niedługo pojawią się ławki i inne elementy małej infrastruktury. Docelowo powstanie tam miejsce rekreacyjne z łąkami kwietnymi, ogrodem deszczowym i dywanowymi trawnikami.

 

O oczyszczaniu obszaru przy ul. Zamkowej w Pruchniku Gazeta Jarosławska wspominała w tegorocznym nr 32. Wtedy odsłaniano basztę z ruinami zamku, porządkowano teren dookoła usuwając zakrzaczenia, przycinając drzewa oraz wyrównując podłoże. Już te prace odsłoniły zabytek. Obecnie rozpoczęto rewitalizację realizowaną w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Gmina Pruchnik uzyskała dofinansowanie w kwocie około 165 tys. zł z poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”. To 63% wartości zadania. Resztę pokrywa budżet gminy.

Powstałe już zarysy ścieżek pokazują rozplanowanie przestrzenne terenu przy baszcie. Oprócz ciągów komunikacyjnych zielona rewitalizacja obejmuje stworzenie obszarów roślinnych w postaci łąk kwietnych i trawników oraz nasadzenia krzewów, a przy samej baszcie stworzenie ogrodu deszczowego z roślinnością typową dla podmokłych stanowisk, który ma zbierać wody opadowe. W ogrodzie mają rosnąć m.in. niezapominajki błotne, wiązówki błotne, firletki poszarpane. Będzie on siedliskiem zwierząt związanych z wodno-błotnym ekosystemem. Przy ścieżkach zaplanowano dopasowane stylistycznie do charakteru zabytkowego terenu ławki parkowe o konstrukcji żeliwnej z siedziskiem z drewna oraz kosze na śmieci.

Prace mają się zakończyć w tym roku, ale ich końcowy efekt pokaże się dopiero późną wiosną przyszłego roku.

erka

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...