Wyobraź sobie, że cofnąłeś się w czasie i znalazłeś w XVII wiecznym Jarosławiu. Właśnie do miasta zjechali się kupcy ze wszystkich stron świata… To wstęp do gry planszowej, która powstała w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, a ma na celu promocję miasta.
W grze wcielamy się w rolę kupca wędrującego po Jarmarku Jarosławskim. Podczas spaceru handlujemy z innymi kupcami i napotykamy różne zdarzenia, które urozmaicają rozgrywkę. Jej celem jest zakup jednej z jarosławskich kamienic, a jak mówi instrukcja, aby spełnić swoje marzenie, musisz wykazać się sprytem, wiedzą, talentem do handlu i unikać przeciwności losu. Oprócz świetnej zabawy jest też aspekt edukacyjny – aby wypełnić niektóre zadania, trzeba będzie wykazać się wiedzą o Jarosławiu. – Jest to owoc pracy grupowej całego zespołu JOKiS – mówi Henryk Paszek z Jarosławskiego Kuferka. – Gra ma ogromny potencjał, uczestnicy mogą sami modyfikować zasady i dodawać swoje własne. Nie ma też przegranych, nie można zbakrutować, więc nawet gracz bez pieniędzy ma szansę grać dalej i wygrać – dodaje.
Po raz pierwszy gra została zaprezentowana na ostatnim Jarmarku Jarosławskim. Spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem i trudno się temu dziwić, bo to naprawdę ciekawy i oryginalny sposób na promocję miasta. Kto chciałby się wcielić w kupca i przeżyć XVII wieczną przygodę musi zaglądnąć do księgarni Jarosławski Kuferek. Nawiasem mówiąc, kamienicę Gruszewiczów, w której znajduje się księgarnia, też można kupić w grze.
Sebastian Niemkiewicz