Przywłaszczyła prawie 150 tys. zł ze składek rodziców

Date:

Rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, zwrot przywłaszczonych pieniędzy oraz pokrycie kosztów sądowych. Taki wyrok usłyszała 49-letnia mieszkanka podprzeworskiej miejscowości odpowiadająca za przywłaszczenie ponad 148 tys. zł z konta Rady Rodziców jednej ze szkół w powiecie przeworskim. Kobieta od 2011 r. do połowy 2018 r. pełniła funkcję przewodniczącej rady. Okradała ją między 2014 r. a 2018 r.

 

Podczas rozprawy była szefowa Rady Rodziców przyznała się do zarzucanych czynów. Z aktu oskarżenia wynikało, że wypłaciła na swoje potrzeby 70 czeków opiewających na kwoty od tysiąca do czterech tysięcy zł. W sumie dały one tak wysoką kwotę. – Wszystko już wyjaśniłam policji. Chcę się dobrowolnie poddać karze. Jest mi bardzo przykro, że zrobiłam coś takiego. Nie umiem w tej chwili tego wytłumaczyć – mówiła oskarżona podczas rozprawy.

Sam fakt, że została wybrana na funkcję szefa Rady Rodziców świadczy, że darzono 49-latkę zaufaniem. Przez pierwsze lata wywiązywała się z niej właściwie. Potem postanowiła wykorzystać możliwości wynikające z funkcji dla własnego zysku, tym bardziej że miała pełny dostęp do bankowego konta rady. Przygotowywała czeki na drobniejsze sumy. Tłumaczyła członkom rady, że wydatki są przeznaczane na potrzeby szkoły. Oni podpisywali dokumenty, a część pieniędzy trafiała do kieszeni oskarżonej. Kobieta była na tyle przebiegła, że dbała, by w dokumentach finansowych rady panował porządek świadczący o właściwym gospodarowaniu składkami rodziców.

Sprawa wyszła na jaw, gdy wybrano nową radę. Nowi przedstawiciele rodziców zauważyli, że rozliczenia się nie zgadzają i na koncie rady brakuje ponad 148 tys. zł. Szkoła zawiadomiła policję. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Przeworsku, a efektem jej postępowania był akt oskarżenia z 70 zarzutami. Kobiecie zarzucono przywłaszczanie powierzonego mienia w warunkach ciągu przestępstw.

 

erka

Fot. screen se.pl


 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...