Przyznano dotacje na remont zabytków

Date:

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu przyznał dotacje na przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich. Na liście znalazły się m.in. kamienice, kościoły, cerkwie i dworki.

 

Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu z terenu województwa podkarpackiego wpłynęły 422 wnioski o dotację. 256 z nich dotyczyło obiektów architektury, zaś 166 renowacji tzw. obiektów ruchomych. Pozytywnie rozpatrzono blisko połowę z nich.

W Jarosławiu dotację w wysokości 200 tys. zł przyznano na remont Kościoła pw. św. Mikołaja. Prace mają dotyczyć wzmocnienia struktury murów, naprawę sklepienia nad nawą główną oraz wymianę więźby i pokrycia nad korpusem głównym (nawą). 50 tys. zł przeznaczono na zakończenie prac przy baszcie nr VI oraz prace przy murze obronnym i baszcie nr VII jarosławskiego Opactwa.

Grant w wysokości 80 tys. zł otrzymał Klasztor OO. Dominikanów na wykonanie prac przy stropie w Kaplicy Białej, a 40 tys. zł Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP na remont elewacji z gankiem i sygnaturką przy ul. Głębokiej.

Przyznane środki wspomogą również remont kamienic – 200 tys. zł przeznaczono na remont dachu i stropu Pałacu Rungów (ul. Jana Pawła II 12), 60 tys. zł na remont dachu budynku przy ul. Grunwaldzkiej 18, 50 tys. zł na remont elewacji frontowej budynku przy ul. Kraszewskiego 37, a 40 tys. zł na remont elewacji i ściany budynku przy ul. 3 Maja 50.

Grant w wysokości 140 tys. zł przeznaczono na prace projektowe, badawcze i zabezpieczające przy cerkwi w Miękiszu Starym. 100 tys. zł otrzymał dwór w Węgierce. Po 80 tys. zł otrzymała Parafia pw. św. Mikołaja w Pruchniku oraz Parafia pw. św. Wawrzyńca w Radymnie. 70 tys. zł wspomoże remont dworu w Roźwienicy, a także cerkwi w Chotyńcu.

50 tys. zł otrzymał Kościół w Moszczanach na wykonanie prac przy fundamentach oraz wymianę stolarki okiennej nawy. Dotację w takiej samej kwocie otrzymała Parafia pw. św. Piotra i Pawła w Ryszkowej Woli oraz Pałac w Wysocku.

Grant w wysokości 20 tys. zł otrzymał cmentarz grekokatolicki w Łazach (gmina Radymno) na remont bramy wyjściowej, a także cerkiew w Zapałowie na wykonanie nowych tynków. 10 tys. zł otrzymał dworek w Hawłowicach.

 

W przeworskim skromniej

W Przeworsku grant na wykonanie prac remontowo-konserwatorskich w wysokości 100 tys. zł otrzymał Klasztor OO. Bernardynów, a 80 tys. zł Kościół pw. św. Ducha. 60 tys. zł wspomoże przeprowadzenie prac w Pałacu Lubomirskich, a 50 tys. zł zasili remont cerkwi w Leżachowie, która pełni obecnie funkcje kościoła filialnego. 20 tys. zł przeznaczono na remont kaplicy grobowej Dąbrowskich na cmentarzu parafialnym w Nowosielcach oraz na wyminę okien w kościele parafialnym w Pantalowicach.

 

Zabytki ruchome

W Jarosławiu wśród zabytków ruchomych dotację w wysokości 50 tys. zł przyznano na remont kamienicy przy ul. Rynek 14, a 30 tys. zł na remont kamienicy przy ul. Słowackiego 1. Środki w kwocie 40 tys. zł wspomogą konserwację ołtarza św. Antoniego w Klasztorze OO. Franciszkanów, a 60 tys. zł polichromię malowideł ściennych jarosławskiej Kolegiaty. Grant w wysokości 25 tys. zł wspomoże kompleksową konserwację ikonostasu w Cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego.

40 tys. zł przekazano również na konserwację ołtarza bocznego w Kościele pw. św. Mikołaja i Matki bożej Częstochowskiej w Rokietnicy, a po 30 tys. na konserwację techniczno-estetyczną balustrady chóru kościoła w Siennowie oraz na przeprowadzenie prac konserwatorskich przy ołtarzu głównym w Kościele pw. św. Katarzyny w Manasterzu (powiat przeworski).

Niestety nie wszyscy wnioskodawcy dostali dofinansowanie, na jakie liczyli. W większości przypadków jest to tylko cześć potrzebnej kwoty.

EK

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...