Ptasia grypa atakuje nasz drób

Date:

W drugiej połowie stycznia na terenie Przeworska wykryte zostało ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wyznaczone zostały obszary zapowietrzone i zagrożone.

 

Grypa ptaków HPAI (z ang. Highly Pathogenic Avian Influenza) to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu. Jest groźna z uwagi na wysoką śmiertelność ptaków, szczególnie wśród stad indyków i kur, jak i łatwość rozprzestrzeniania się oraz brak możliwości leczenia. To choroba sezonowa, związana z jesiennymi i wiosennymi przelotami dzikich ptaków, stąd najwięcej zachorowań jest w okresie od października do maja. Powiatowy lekarz weterynarii właściwy dla ogniska wdraża procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk wyznaczane są obszary zapowietrzone (w promieniu 3 km) i zagrożone (w promieniu 10 km).

 

Ognisko w Przeworsku

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego z dnia 20 stycznia 2022 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków, obszar zapowietrzony ustanowiony został na części terenu powiatu przeworskiego. Chodzi o miasto Przeworsk oraz miejscowości na terenie Gminy Przeworsk: Gorliczyna po południowej stronie autostrady A4, Gwizdaj i Studzian. Za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków uznane zostały następujące miejscowości w promieniu 10 km: w powiecie przeworskim – Białoboki, Dębów, Gać, Mikulice, Ostrów, Wolica (gmina Gać); Bóbrka Kańczucka, Krzeczowice, miasto Kańczuga, Niżatyce, Żuklin (gmina Kańczuga); Chałupki, Gorliczyna w kierunku północnym od autostrady, Grzęska, Mirocin, Nowosielce, Rozbórz, Świętoniowa, Ujezna, Urzejowice (gmina Przeworsk); Gniewczyna Łańcucka, Gniewczyna Tryniecka, Gorzyce, Jagiełła (gmina Tryńcza); Kisielów, Łapajówka, Maćkówka, Pełnatycze, Rożniatów, Siennów, Zalesie, Zarzecze, Żurawiczki (gmina Zarzecze). W powiecie jarosławskim są to miejscowości leżące na terenie gmin Jarosław i Pawłosiów – Wólka Pełkińska, Pełkinie oraz Cieszacin Mały, Cieszacin Wielki, Ożańsk i Wierzbna. Obszar ten obejmuje też kilka miejscowości powiatów łańcuckiego i leżajskiego.

 

Jak uchronić gospodarstwo przed ptasią grypą?

Przede wszystkim nie należy karmić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich. Drób powinien przebywać w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach, bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu. Do pojenia nie należy używać wody, do której mają dostęp dzikie ptaki. Po każdym kontakcie z drobiem lub dzikim ptactwem trzeba umyć ręce wodą z mydłem. Pracując przy drobiu należy stosować odzież i obuwie ochronne, a także maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, gdzie trzymywany jest drób. Budynki i pasza powinny być zabezpieczone przed dostępem dzikich ptaków i zwierząt.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina, że przebieg i objawy kliniczne zakażeń grypy ptaków są zróżnicowane i zależą od zjadliwości wirusa, gatunku i wieku ptaków, towarzyszących zakażeń i stresogennych wpływów środowiska. Posiadacz drobiu powinien zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii o wystąpieniu u drobiu następujących objawów: zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica i wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności.

 

DP

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...