Rozpoczął się Festiwal Kultury Kresowej

Date:

W piątek, 9 września w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu odbyła się inauguracja trzynastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej.

 

W tym roku wydarzenie rozpoczął wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Siedziby rodowe polskiej szlachty na Kresach”, który odbył się w Galerii Głównej u Attavantich. Przybyłych powitała Elżbieta Rusinko, prezes Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kresów” oraz Tomasz Wywrót, dyrektor CKiP.

Ekspozycja składa się z dwóch części. Autorem pierwszej, zatytułowanej „Bogactwo, ruina i pamięć” jest Witold Stawski. Podczas wernisażu można było nie tylko obejrzeć zdjęcia, ale i wysłuchać pięknych utworów poetyckich i muzycznych. W. Stawskiemu w części muzycznej towarzyszyła Aleksandra Fidziańska.

Zdjęcia do drugiej części wystawy zatytułowanej „Słowne i muzyczne kartki z podróży po Kresach” powstały podczas wyjazdów na Kresy członków Jarosławskiego Towarzystwa Fotograficznego ATEST 2000 oraz członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Kolejne wydarzenie w ramach XIII Międzynarodowego Festiwali Kultury Kresowej zaplanowane zostało na piątek, 16 września. Wówczas w Sali Lustrzanej o godzinie 18. odbędzie się koncert Mobilnej Filharmonii „Powróćmy jak za dawnych lat”. W najbliższym czasie odbędą się też m.in. prelekcje Tomasza Kuby Kozłowskiego, prof. Mariana Wolskiego, koncert Krystyny Prońko, Dagmary Moskwy i Łukasza Stanisławczyka czy wernisaż Alicji Dybowskiej.

EK, fot. CKiP

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...