Trwają prace przy murze oporowym Opactwa. Remont tego odcinka obejmie 78 metrów.
– To już IV etap prac, dzięki którym zabytkowe obwarowania jarosławskiego opactwa są systematycznie wzmacniane, uzupełniane i stopniowo, acz wyraźnie odzyskują swoje piękno – mówi Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Burmistrza Miasta Jarosławia.
Kolejny etap remontu i konserwacji muru oporowego przy ul. Podgórze, realizowany jest przez Miasto m.in. dzięki pozyskanym środkom. 130 tys. zł pochodzi z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a 50 tys. zł z dotacji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.
Zabytkowy mur pozostawał w złym stanie technicznym od wielu lat. Od 2016 roku jest on intensywnie remontowany. Efekty skomplikowanych, kosztownych i czasochłonnych robót możemy już podziwiać na odremontowanych odcinkach.
– Obecnie prowadzone są prace w obrębie przęseł P21-P23 oraz poza tymi przęsłami, na powierzchni pozbawionej przęseł. Remontem objęto odcinek 78 metrów. Cały mur liczy natomiast ponad 200 metrów długości – wyjaśnia I. Kmiecik.
Remont muru oporowego to zadanie kosztowne, aczkolwiek konieczne do przeprowadzenia. Mur podlega ochronie konserwatorskiej i wpisany jest do rejestru zabytków. Dolny mur, w odróżnieniu od górnego jest własnością miasta.
EK