Rozpoczął się kolejny etap remontu muru

Date:

Trwają prace przy murze oporowym Opactwa. Remont tego odcinka obejmie 78 metrów.

 

– To już IV etap prac, dzięki którym zabytkowe obwarowania jarosławskiego opactwa są systematycznie wzmacniane, uzupełniane i stopniowo, acz wyraźnie odzyskują swoje piękno – mówi Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Burmistrza Miasta Jarosławia.

Kolejny etap remontu i konserwacji muru oporowego przy ul. Podgórze, realizowany jest przez Miasto m.in. dzięki pozyskanym środkom. 130 tys. zł pochodzi z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a 50 tys. zł z dotacji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.

Zabytkowy mur pozostawał w złym stanie technicznym od wielu lat. Od 2016 roku jest on intensywnie remontowany. Efekty skomplikowanych, kosztownych i czasochłonnych robót możemy już podziwiać na odremontowanych odcinkach.

– Obecnie prowadzone są prace w obrębie przęseł P21-P23 oraz poza tymi przęsłami, na powierzchni pozbawionej przęseł. Remontem objęto odcinek 78 metrów. Cały mur liczy natomiast ponad 200 metrów długości – wyjaśnia I. Kmiecik.

Remont muru oporowego to zadanie kosztowne, aczkolwiek konieczne do przeprowadzenia. Mur podlega ochronie konserwatorskiej i wpisany jest do rejestru zabytków. Dolny mur, w odróżnieniu od górnego jest własnością miasta.

 

EK

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...