Ruszył projekt odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców

Date:

Pięć lat czekali mieszkańcy Gminy Roźwienica, którzy zgłosili udział w projekcie pozwalającym na instalację źródeł ekologicznej energii z dofinansowaniem unijnym na poziomie 85%. Złożony w marcu 2017 r. wniosek został pozytywnie rozpatrzony końcem ubiegłego roku i gmina musiała dopiąć go wprowadzając zmiany wynikłe przez lata, by wprowadzić projekt w życie.

– Musieliśmy porozmawiać ze wszystkimi uczestnikami, ponieważ przez 5 lat zaszło wiele zmian. Dlatego zorganizowaliśmy spotkania z beneficjentami. W małych grupach, również ze względu na obostrzenia pandemiczne, zbieraliśmy opinie, wyjaśniali i dostosowali plany. Przystępujący do projektu mieli trzy możliwości do wyboru. Mogli pozostać w projekcie, albo zrezygnować lub wnioskować o wprowadzenie zmian. Nie spodziewaliśmy się zbyt wielu rezygnujących, przeciwnie liczyliśmy się z tym, że pojawi się wielu chętnych do wejścia w program. Z udziału zrezygnowali tylko ci, którzy w tym czasie już wykonali instalacje OZE lub zaszła radykalna zmiana warunków. Okazało się, że możemy przyjąć 15 dodatkowych chętnych. Nabór nowych właścicieli nieruchomości do projektu przeprowadziliśmy transparentnie, losując komisyjnie z ponad 100 złożonych wniosków – tłumaczy wójt Tomasz Kotliński zaznaczając, że projekt jest atrakcyjny, ponieważ przewiduje 85% dofinansowanie inwestycji, a beneficjenci będą mogli przyłączyć się do sieci na starych, korzystniejszych zasadach, ponieważ nie obejmą ich zmiany uderzające w zyski z domowych instalacji OZE. Udało się zamknąć projekt zgodnie z zakontraktowaną w umowie z Urzędem Marszałkowskim mocą i w sumie dotacji.

W sumie z projektu „Instalacja Odnawialnych Źródeł Energii w gospodarstwach domowych dla mieszkańców Gminy Jarosław i Roźwienica” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa III Czysta Energia, Działanie 3.1 Rozwój OZE – Projekty Parasolowe współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego skorzysta 229 mieszkańców Gminy Roźwienica. Uzyskają dofinansowanie do 252 instalacji. Najwięcej będzie instalacji fotowoltaicznych. Powstanie ich 170. Zostaną zamontowane 54 instalacje solarne do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, 11 powietrznych pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz 2 do ogrzewania wody użytkowej. Projekt przewiduje wymianę 11 pieców na urządzenia wykorzystujące pellet.

Całkowity koszt inwestycji w Gminie Roźwienica wyniesie 5 468 587,41 zł, w tym będzie 4 095 939,20 zł dotacji. Mieszkańcy poniosą koszt w wysokości 1 372 648,21 zł.

Instalacje OZE, które powstaną w ramach realizacji inwestycji będą produkowały energię cieplną oraz elektryczną na potrzeby własne domów mieszkalnych ograniczając zużycia nieodnawialnych źródeł energii, w tym paliw kopalnych takich jak; węgiel, ropa naftowa i gaz. Projekt jest realizowany wspólnie z Gminą Jarosław na podstawie partnerskiej umowy. Instalacje powstaną w obu gminach. Suma brutto inwestycji wyniesie prawie 12,5 mln zł.

Celem projektu jest zwiększenie dostępu do bezpiecznej, naturalnej energii i ciepła pochodzącego z odnawialnych źródeł energii oraz poprawa jakości powietrza. Przede wszystkim projekt doprowadzi do redukcji emisji dwutlenku węgla, pyłów, dwutlenku siarki do atmosfery poprzez zastąpienie produkcji energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych tą produkowaną ze źródeł odnawialnych.

TP

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...