Ruszyły matury

Date:

Koniec z szukaniem przecieków, tematów na topie i takich, którymi nie warto zaprzątać sobie głowy. Egzaminy maturalne trwają i jak zawsze liczy się wiedza, choć rolę szczęścia też należy docenić. Od 4 maja abiturienci liceów i techników zmagają się z egzaminem dojrzałości. W całym kraju jest ich ponad 290 tysięcy. W powiecie jarosławskim do matury przystąpiło 964 absolwentów. W powiecie przeworskim 345.

 

Szkoły ponadpodstawowe ukończyło 972 absolwentów, w tym 524 w technikum i 448 w LO. – W I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Drogowo–Geodezyjnych i Licealnych, Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz w Zespole Szkół Zawodowych i Rolniczych w Radymnie wszyscy uczniowie ukończyli szkołę – informuje Marta Kurpiel, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. W reszcie szkół ponadpodstawowych zarządzanych przez powiat 36 uczniom nie udało się zaliczyć ostatniego roku i zakończyć nauki. Deklaracje przystąpienia do matury złożyło 946 absolwentów, czyli 97,3%, w tym: 504 w technikum – 96,2% oraz 442 absolwentów LO – 98,7%.

– Językiem obcym nowożytnym, deklarowanym do zdawania jako przedmiot obowiązkowy jest głównie język angielski – 939 absolwentów, język niemiecki – 6 absolwentów, język rosyjski – 1 absolwent. Wśród tegorocznych absolwentów nie ma uchodźców z Ukrainy, są natomiast uczniowie z tego kraju, którzy uczyli się w polskim systemie edukacji i teraz z polskimi uczniami przystępują do matury. Wśród obowiązkowo zdawanych przedmiotów dodatkowych od lat „króluje” język angielski – 600 osób, geografia – 260 osób, matematyka – 241 osób, język polski – 167 osób, biologia – 128 osób. Wśród najrzadziej zdawanych przedmiotów znalazły się – filozofia – 1 osoba, język włoski – 1 osoba, historia sztuki – 4 osoby, język niemiecki – 5 osób, język hiszpański – 6 osób, język rosyjski – 8 osób – wyjaśnia M. Kurpiel.

 

Powiat Przeworski jest organem prowadzącym dla trzech szkół ponadpodstawowych, tj. Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku, I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku i Zespołu Szkół w Sieniawie. – W bieżącym roku do egzaminu dojrzałości w tych szkołach przystąpiło 293 absolwentów, w tym 136 absolwentów liceum, 146 absolwentów technikum, 11 absolwentów branżowej szkoły II stopnia – wylicza Joanna Mordarska, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia w Starostwie Przeworskim.

Maturę zdaje 157 absolwentów ZSZ w Przeworsku, w tym 146 z technikum i 11 z branżowej szkoły II stopnia. W przeworskim LO do egzaminu dojrzałości przystępuje 114 absolwentów, a ZS w Sieniawie 22.

– W pozostałych dwóch szkołach ponadpodstawowych, tj. w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu i Zespole Szkół w Kańczudze, do egzaminu dojrzałości przystąpiło 52 absolwentów, w tym 38 absolwentów technikum i 14 absolwentów liceum – informuje J. Mordarska. W ZS w Zarzeczu egzamin dojrzałości zdaje 38 absolwentów technikum i jeden liceum. W ZS w Kańczudze do matury przystępuje 13 osób. W powiecie przeworskim 14 uczniów ze szkół ponadpodstawowych nie przystąpiło do egzaminu maturalnego. Do matury nie zgłosił się żaden uchodźca.

Wśród ciekawych przedmiotów wybieranych przez przeworskich maturzystów wymienić należy: język włoski na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym, historię muzyki oraz filozofię.

erka

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...