Rynek nabiera kształtów

Date:

Przebudowa płyty jarosławskiego rynku, która obejmowała między innymi rozbiórkę starej nawierzchni, budowę sieci wodociągowej, a także budowę sieci kanalizacyjnej deszczowej i sanitarnej powoli nabiera kształtów.

 

Najpierw konieczna była wymiana wszystkich podziemnych instalacji. Prace trwały kilka miesięcy. Teraz trwa układanie nowej nawierzchni, która składa się z granitowych płyt oraz porfirowej kostki o różnych rozmiarach sprowadzonej z włoskich Dolomitów. Wykorzystano także zabytkowa kostkę ściągniętą wcześniej z nawierzchni rynku. Przed wejściem do ratusza widać już podstawy fontanny. Pierwszy etap zakładający remont południowej i zachodniej strony jarosławskiej starówki ma się zakończyć do października 2021 roku. Kosztuje ponad 9 milionów złotych.

Władze Jarosławia chcą w najbliższych latach przebudować także drugą części rynku. Przypomnijmy, że w trakcie prac napotykano na między innymi na stare zabytkowe mury, a także na sklepienia dawnych piwnic. Odnaleziono też zabytkową rurę wodociągową. Odkryto i zbadano ponad 55 szkieletów. Znaleziono krzyże, gwoździe trumienne, koraliki z różańców i monety. Wraz z przebudową rynku wymieniona została też nawierzchni na sąsiadującej z nim ulicy Trybunalskiej, gdzie położone zostały nowe granitowe płyty oraz stara, zabytkowa kostka porfirowa.

 

tst

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...