Przebudowa płyty jarosławskiego rynku, która obejmowała między innymi rozbiórkę starej nawierzchni, budowę sieci wodociągowej, a także budowę sieci kanalizacyjnej deszczowej i sanitarnej powoli nabiera kształtów.
Najpierw konieczna była wymiana wszystkich podziemnych instalacji. Prace trwały kilka miesięcy. Teraz trwa układanie nowej nawierzchni, która składa się z granitowych płyt oraz porfirowej kostki o różnych rozmiarach sprowadzonej z włoskich Dolomitów. Wykorzystano także zabytkowa kostkę ściągniętą wcześniej z nawierzchni rynku. Przed wejściem do ratusza widać już podstawy fontanny. Pierwszy etap zakładający remont południowej i zachodniej strony jarosławskiej starówki ma się zakończyć do października 2021 roku. Kosztuje ponad 9 milionów złotych.
Władze Jarosławia chcą w najbliższych latach przebudować także drugą części rynku. Przypomnijmy, że w trakcie prac napotykano na między innymi na stare zabytkowe mury, a także na sklepienia dawnych piwnic. Odnaleziono też zabytkową rurę wodociągową. Odkryto i zbadano ponad 55 szkieletów. Znaleziono krzyże, gwoździe trumienne, koraliki z różańców i monety. Wraz z przebudową rynku wymieniona została też nawierzchni na sąsiadującej z nim ulicy Trybunalskiej, gdzie położone zostały nowe granitowe płyty oraz stara, zabytkowa kostka porfirowa.
tst