Rysunek na desce

Date:

18 lipca 1888 roku hrabia Włodzimierz Dzieduszycki wygłosił odczyt inauguracyjny Piątego Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich we Lwowie. Świadectwem tego wydarzenia jest niezwykły rysunek Juliusza Kossaka.

Na odwrocie rysunku: „Ostatnie walne posiedzenie lekarzy i przyrodników we Lwowie. Odczyt hr. Włodzimierza Dzieduszyckiego”.

Rysunek został wykonany ołówkiem na desce z wykorzystaniem techniki gwaszu (rodzaj farby wodnej). Wprawne oko zauważy, że sala wielka lwowskiego ratusza z obrazu stanowi odbicie lustrzane prawdziwego pomieszczenia. Stało się tak dlatego, że rysunek nigdy nie miał stanowić osobnego dzieła, a jedynie matrycę do wykonania drzeworytu, który byłby później reprodukowany na łamach gazet. Na odwrocie obrazu można dostrzec różne rachunki, być może są to obliczenia kosztów wykonania ilustracji do prasy. Sądząc po walucie (ruble, kopiejki), Juliusz Kossak planował sprzedać swój rysunek do gazety ukazującej się w pozostającym pod zaborem rosyjskim Królestwie Polskim. Z jakichś powodów do wykonania drzeworytu jednak nie doszło – a niezwykłe dzieło – depozyt będący własnością Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas, można obecnie oglądać w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

 

Opr. DP/źródło: Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu – Oddział Muzeum w Jarosławiu

 

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...