Skażone produkty w naszych sklepach

Date:

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed produktami wycofanymi z obrotu ze względu na możliwość skażenia. Tylko w ostatnich dniach pojawiło się kilka komunikatów dotyczących produktów lub serii produktów. Najczęściej chodzi o zanieczyszczenie tlenkiem etylenu, który jest środkiem o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym zabroniony do stosowania w UE.

 

Wykryto go m.in. w mięsie, wędlinach, lodach i produktach cukierniczych. Lista wycofanych produktów obejmująca już kilkadziesiąt pozycji ciągle rośnie. Z półek sklepowych muszą zniknąć partie lodów i czekoladek Milka wyprodukowanych przez FRONERI POLSKA Sp. z o.o. Firma Mars Polska Sp. z o.o., po uzyskaniu informacji od dostawcy surowca, wstrzymała produkcję i zablokowała partie produktów, wytworzone z użyciem zanieczyszczonego składnika. Wycofania też partie produktów, wyprodukowanych i wprowadzonych do obrotu, zanim firma uzyskała informację o zanieczyszczeniu surowca. Na liście są lody m.in. Mars, Snikers, m&m´s i Bounty. Tlenek etylenu zanieczyścił też boczek wędzony wprowadzony do handlu przez firmę Animex Foods Sp. z o.o. Zaś producent THAI UNION POLAND sp. z o.o. zdecydował o konieczności wycofania produktów rybnych wyprodukowanych i wprowadzonych do obrotu zanim firma uzyskała informację o zanieczyszczeniu surowca. Na liście jest kilkadziesiąt pozycji.

Informacje o produktach żywnościowych wycofanych z obrotu są na bieżąco uaktualniane na stronie https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenia.

Tlenek etylenu jest w niektórych krajach stosowany do zwalczania szkodników, np. owadów czy drobnoustrojów w produktach spożywczych. Oczyszczone w ten sposób półprodukty trafiają do wytwórcy razem z resztkami zakazanego gazu.

opr.erka

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...