Skrywana wizja św. Michała Archanioła

Date:

Na jarosławskim Rynku ma stanąć figura św. Michała Archanioła. Tak zdecydowało 1875 mieszkańców miasta głosując na projekt z budżetu obywatelskiego. Propozycje i szkice przedstawiające wizję pomnika można było składać do 3 marca. Po ponad trzech tygodniach od tej daty wiadomo tylko, że wizje są, ale nawet głosujący za uhonorowaniem archanioła nie mogą ich zobaczyć, ponieważ nad wyglądem świętego z ognistym mieczem głowią się specjaliści z różnych dziedzin. Nie ma nawet pewności, czy głosujący będą mieli coś do powiedzenia, czy dopiero zobaczą efekt w postaci wznoszącej się nad Rynkiem figury.

 

W założeniu można było samodzielnie opracować koncepcję pomnika wykonując jego szkic. Należało zachować klasyczny charakter i zawrzeć atrybuty charakterystyczne dla świętego. Pomnik powinien odznaczać się także realizmem i wysokim poziomem artystycznym. W propozycji trzeba było uwzględnić rodzaj materiału. Dopuszczono użycie naturalnych kamieni oraz odlewów z możliwością ich patynowania. Projektujący musiał brać pod uwagę, że postać ma mieć, co najwyżej 5 metrów wysokości, a koszt jej ustawienia powinien zamknąć się w 100 tys. zł. Z naszych informacji wynika, że projekty są i zostały złożone u proboszcza jarosławskiej kolegiaty, a potem przekazane do Urzędu Miasta w Jarosławiu.

Ponieważ ustawienie figury św. Michała Archanioła jest decyzją wychodzącą bezpośrednio od mieszkańców, w ich imieniu zapytaliśmy UM, czy możemy opublikowac zgłoszone wizje. Chodziło nam, o to, by najbardziej zainteresowani mogli porównać i wyrazić swoje zdanie.

– Realizacja inicjatywy wykonania i ustawienia figury św. Michała Archanioła na Placu św. Michała w Jarosławiu jest obecnie na etapie oceny przedłożonych wstępnych propozycji przy wsparciu zaproszonych specjalistów z różnych dziedzin. Zajmujący się tematem wydział merytoryczny urzędu nie posiada uprawnień do udostępniania zaprezentowanych prac. Powyższe możemy przesłać niezwłocznie po uzyskaniu prawa do dysponowania nimi, z zachowaniem przepisów prawa autorskiego – odpowiada Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Burmistrza Jarosławia.

Głosujący za ustawieniem pomnika w ramach zadań z budżetu obywatelskiego wiedzą tylko, że będzie zlokalizowany w miejscu zarysowanej w powierzchni placu dawnej wieży kolegiaty pw. Wszystkich Świętych, w osi świątyni. Będzie zwrócony w kierunku placu rynkowego i pozwala na to Konserwator Zabytków. Jak będzie wyglądał na razie nie wiedzą, choć propozycje są. Anioły są postaciami ezoterycznymi. Wygląd figury św. Michała Archanioła został dość dokładnie zarysowany w założeniach projektu. Okazuje się jednak, że mieszkańcy i autorzy propozycji mogą za mało o przedstawicielach hufców niebieskich wiedzieć i trzeba by pochylili się nad nimi specjaliści różnych dziedzin, a to wymaga czasu.

erka/fot. wikipedia

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...