Skrzydłowa JKS wśród wyróżnionych

Date:

PIŁKA RĘCZNA – PGNiG SUPERLIGA

Zawodniczka Eurobudu JKS Jarosław, Magda Balsam znalazła się wśród „Gladiatorów” PGNiG Superligi w minionym sezonie. Najlepszą zawodniczką okazała się Kinga Jakubowska, z KPR-u Kobierzyce, która zdobyła aż trzy tytuły.

Mimo wcześniejszego zakończenia ligi, organizatorzy i eksperci byli zgodni, że taka liczba rozegranych meczów pozwoli wyłonić najbardziej wartościowe postacie PGNiG Superligi Kobiet. Do planowanego końca rozgrywek zabrakło jedynie 8 serii. Kapituły wybrała nominowanych w 9 kategoriach. W każdej z nich o zwycięstwie decydowały same zawodniczki i sztab szkoleniowy wszystkich klubów PGNiG Superligi Kobiet. Natomiast wyjątkową kategorią był Wybór Sezonu – gdzie nominowane były zawodniczki, które najczęściej wygrywały tytuł Zawodniczki Serii, a o zwycięstwie zdecydowali sami kibice.

Fot. K. Kozdrowicz

Najwięcej dla Kobierzyc

Najwięcej, bo aż 5, nagród przypadło brązowym medalistkom tego sezonu, drużynie KPR Gminy Kobierzyce. To wśród nich jest Zawodniczka Sezonu, Trener Sezonu, Boczna Rozgrywająca Sezonu, Królowa Strzelczyń i Odkrycie Sezonu. Niekwestionowaną zwyciężczynią plebiscytu jest Kinga Jakubowska. 20-letnia rozgrywająca wygrała w najważniejszej kategorii Zawodniczki Sezonu a także zgarnęła tytuł Bocznej Rozgrywającej Sezonu i Królowej Strzelczyń. Jakubowska to wychowanka KPR-u i prawdziwa gwiazda tamtejszej drużyny, z którą w ostatnim czasie przedłużyła kontrakt. Rozgrywająca zdobyła w minionym sezonie łącznie 143 bramki, przy imponującej średniej 7,52 goli w meczu. Znana jest z niesamowitego ciągu na bramkę, w sezonie oddała aż 243 rzuty, to o ponad 64 więcej niż druga w tym zestawieniu Magda Balsam. Sukces Jakubowskiej to duma dla Edyty Majdzińskiej, która zdobyła tytuł Trenera Sezonu. Edyta Majdzińska jest autorką największego sukcesu w historii KPR-u. Drużyna z dolnego śląską pierwszy raz sięgnęła po medal mistrzostw Polski. Potrafiła postawić się najsilniejszym drużynom PGNiG Superligi Kobiet, a w przypadku meczu z Zagłębiem Lubin, nawet odebrać im punkty. Przez cały sezon nie bała się stawiać na młode zawodniczki. To pod jej skrzydłami zadebiutowała w lidze Barbara Zima, która otrzymała tytuł Odkrycia Sezonu. 20-letnia bramkarka świetnie zaaklimatyzowała się w Kobierzycach i wykorzystała swój czas w 100%, czego efektem było pierwsze powołanie do pierwszej reprezentacji Polski. Dwie nagrody dla Bramkarki i Środkowej Sezonu pojadą do Lubina.  Najlepszą bramkarką okazała się Monika Maliczkiewicz – to między innymi dzięki postawie Maliczkiewicz Metraco Zagłębie Lubin uchodzi za drużynę z najlepszą obroną w Superlidze. Zawodniczka świetnie potrafi ustawić się w bramce, zmuszając przeciwniczki do oddawania nienajlepszych rzutów.  Tytuł Środkowej Rozgrywającej Sezonu jest w rękach, etatowej reprezentantki Brazylii Patrici Matieli. Środkowanie tylko mądrze prowadzi grę i doskonale asystuje, ale również często sama kończy akcje, w tym sezonie zdobyła 44 bramki z 62% skutecznością.

 

Balsam i Shupyk

Po jednej nagrodzie otrzymują mistrzynie Polski MKS Perła Lublin, Eurobud JKS Jarosław, Młyny Stoisław Koszalin i EKS Start Elbląg. Joanna Szarawaga z MKS-u Perły Lublin to Obrotowa Sezonu, w głosowaniu zawodniczek zdobyła aż 102 z 160 głosów. Reprezentantka Polski ma za sobą znakomity sezon i z roku na rok robi duże postępy. W tym sezonie była najlepszą zawodniczką MKS-u, zdobyła 68 bramek a jej skuteczność wyniosła 79%. Zawodniczką od „czarnej roboty” okazała się, kapitan Młynów Stoisław Koszalin, Adrianna Nowicka, która została Obrończynią Sezonu. Dla drużyny z Koszalina zakończony sezon to był prawdziwy roller-coster. Potrafiły wygrać z mistrzyniami Polski, żeby następnie przegrać z dużo niżej notowanymi przeciwniczkami. W takich sytuacjach doświadczenie i niezawodność Nowickiej było niezbędne. Z tego samego wniosku wyszli włodarze drużyny z Koszalina, którzy przedłużyli kontrakt z rozgrywającą. To był także sezon Magdy Balsam, która została Skrzydłową Sezonu. Zawodniczka Eurobudu JKS-u Jarosław, zdobyła w tym sezonie 132 bramki z 73% skutecznością. To drugi wynik w całej PGNiG Superlidze Kobiet. Skrzydłowa „rozbiła bank” rzucając w meczu z KPR-em Ruchem Chorzów 16 bramek i ustanawiając rekord sezonu. Talent zawodniczki dostrzegli w drużynie mistrzyń Polski, który Balsam będzie reprezentować w następnym sezonie.  Wybór Sezonu, czyli wybór kibiców, to Aliona Shupyk z EKS Start Elbląg. Ukrainka, mimo kontuzji, rozegrała 17 meczów i zdobyła aż 110 bramek (66% skuteczności). Docenili to kibice, którzy na Shupyk oddali ponad 10 tys. głosów. To pierwszy sezon tej rozgrywającej w Elblągu, gdzie szybko stała się jedną z liderek swojej drużyny. Przypomnijmy, że do Startu Shupyk trafiła z naszego klubu. To właśnie dzięki działaczom SPR JKS Ukrainka mogła zagrać w Polsce. W sezonie 2018/19, wywalczyła z jarosławską drużyną awans do superligi. W skład kapituły tegorocznej edycji „Gladiatorów” weszli: Paweł Kotwica (Polska Press Grupa), Iwona Niedźwiedź (ekspert telewizyjny), Michał Pomorski (zobacz.tv /Handball Polska), Małgorzata Boluk (Sportowe Fakty WP), Piotr Wesołowski (Przegląd Sportowy), Sylwia Michałowska TVP Sport, Marek Skorupski (Handball Polska).

 

Nagrodzone w poszczególnych kategoriach:

Zawodniczka Sezonu:
Kinga Jakubowska (KPR Gminy Kobierzyce)
Trener Sezonu:
Edyta Majdzińska (KPR Gminy Kobierzyce)
Bramkarka Sezonu:
Monika Maliczkiewicz (Metraco Zagłębie Lubin)
Boczna Rozgrywająca Sezonu:
Kinga Jakubowska (KPR Gminy Kobierzyce)
Środkowa Rozgrywająca Sezonu:
Patricia Matieli (Metraco Zagłębie Lubin)
Obrotowa Sezonu:
Joanna Szarawaga (MKS Perła Lublin)
Skrzydłowa Sezonu:
Magda Balsam (Eurobud JKS Jarosław)
Obrończyni Sezonu:
Adrianna Nowicka (Młyny Stoisław Koszalin)
Odkrycie Sezonu (do 23 lat):
Barbara Zima KPR Gminy Kobierzyce)
Wybór Sezonu:
Aliona Shupyk (EKS Start Elbląg)
Królowa Strzelczyń:
Kinga Jakubowska (KPR Gminy Kobierzyce)

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...