Śmierdzący problem to przeszłość?

Date:

W ubiegłym tygodniu oficjalnie oddano do użytku największą od ponad 30 lat inwestycję w infrastrukturę komunalną miasta. Czy przebudowana oczyszczalnia ścieków zakończy problemy mieszkańców z uciążliwymi zapachami, na które się od jakiegoś czasu skarżyli?

 

Prace w ramach inwestycji pn. ,,Przebudowa i rozbudowa komunalnej oczyszczalni ścieków w Przeworsku – Część I – gospodarka ściekowa”, zakończyły się zgodnie z harmonogramem. W piątek, 29 kwietnia, nastąpiło oficjalne oddanie obiektu do użytku. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel, przewodniczący Rady Miasta Przeworska Tomasz Majba, z-ca burmistrza Wojciech Superson, prezes PGK sp. z o.o. Krzysztof Ożóg oraz prezes Inżynieria Rzeszów S.A. Grzegorz Król.

Całkowita wartość projektu to ponad 26,6 mln zł, z czego wysokość dofinansowania ze środków europejskich wynosi ponad 13,8 mln zł, a wkład własny w postaci pożyczki z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to ponad 7,7 mln zł.

Przypomnijmy, że w maju 2020 r., po otrzymaniu dotacji, podpisana została umowa z generalnym wykonawcą, tj. Inżynierią Rzeszów S.A. 1 stycznia 2021 r., po uzyskaniu prawomocnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę, wykonawca rozpoczął realizację prac budowlano-instalacyjnych. W efekcie realizacji projektu, w Przeworsku powstała zmodernizowana i rozbudowana mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków.

 

Nowoczesne rozwiązania

Przedsięwzięcie polegało na przebudowie i rozbudowie części ściekowej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków komunalnych wraz z modernizacją istniejących obiektów i wymianą urządzeń technologicznych. Zwiększona została m.in. przepustowość oczyszczalni, co pozwoli na przyjmowanie większych ilości ścieków od mieszkańców i zakładów z terenu aglomeracji Przeworsk. W ramach inwestycji wykonany został system do wizualizacji pracy technologicznej SCADA w celu monitorowania i kontroli oczyszczalni ścieków. Wprowadzone nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają zapobiec wszelkim potencjalnym uciążliwościom zapachowym z oczyszczalni ścieków PGK. Ewentualne uciążliwości zapachowe pochodzące z technologii oczyszczania ścieków zostały zminimalizowane poprzez hermetyzację obiektów i zastosowanie biofiltrów.

 

Przebudowa koniecznością

Przebudowa oczyszczalni była koniecznością, ponieważ dotychczasowa, rozbudowana jeszcze w latach 90. ubiegłego stulecia przestała spełniać obowiązujące wymogi środowiskowe. Znaczne wyeksploatowanie urządzeń technologicznych stwarzało ryzyko wystąpienia awarii, a powiększający się ładunek zanieczyszczeń w ściekach stwarzał realne zagrożenie przekroczenia możliwości technologicznych oczyszczalni. Przeglądy urządzeń czy czynności serwisowe były utrudnione ze względu na niekorzystny układ technologiczny, a postępująca korozja elementów konstrukcji poszczególnych obiektów zagrażała bezpieczeństwu obsługi oraz stwarzała ryzyko wydostania się niebezpiecznych substancji. Mieszkańcy skarżyli się też na przykre zapachy, choć jak wielokrotnie informowała Przeworska Gospodarka Komunalna, ich źródłem nie była oczyszczalnia, a pobliskie zakłady przemysłowe.

 

DP/fot. UM Przeworsk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...