Solidna dawka historii

Date:

Seniorzy z terenu miasta i gminy Kańczuga uczestniczyli w wycieczce tematycznej podczas której zwiedzili kilka instytucji kulturalnych w Rzeszowie.

W wyjeździe, który odbył się 14 września, uczestniczyli seniorzy z kańczuckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Zwiedzanie rozpoczęto od wysłuchania relacji przewodnika na temat historii związanej z powstaniem Schronu przeciwatomowego „Marysieńka”, który do 2009 roku był używany przez wojsko, a od roku 2018 jest udostępniony dla turystów. Obecnie pozostaje pod opieką Muzeum Techniki i Militariów, które było kolejnym punktem wycieczki. Następnie zwiedzający udali się do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, gdzie w Sali Tradycji 3 PBOT zapoznali się ze zgromadzonymi wojskowymi pamiątkami oraz wysłuchali wykładu ponad 101-letniego mjr w stanie spoczynku Stefana Michalczaka, żołnierza Armii Krajowej, jednego w ostatnich świadków II wojny światowej, który jako łącznik działał w drużynie dywersyjno-sabotażowej na terenie ziemi radomsko-kieleckiej. Uczestnicy udali się również do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, gdzie mieli możliwość wysłuchania wykładu pt. „Polskie rezydencje na kresach” Ingi Kunysz, historyka Muzeum Etnograficznego. Zwiedzono też Podziemną Trasę Turystyczną „Rzeszowskie Piwnice”.

Współorganizatorami wyjazdu byli: przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe w Kańczudze Mirosław Hajnosz oraz Fundacja Misji Obywatelskiej, która współorganizowała wydarzenie w ramach projektu Uniwersytet Ludowy – zadanie pt. Wyjazd tematyczny do instytucji kultury zlokalizowanych na terenie miasta Rzeszowa oraz projektu pt. „Historia oczami Podkarpacia”

Wydarzenie to zostało dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Wsparcia Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020 – 2030 oraz ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 „’Wolność po polsku”. Patronat honorowy nad projektem sprawują: Piotr Mazurek Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej i wiceprzewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego oraz Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

opr. DP/fot. org.

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...